Niezapomniany „Pan Sułek” nagrodzony

Wiktoria Raczyńska
,

Krzysztof Kowalewski odbierze nagrodę festiwalu Animocje, za osiągnięcia w dubbingu filmowym. Bydgoski festiwal jako jedyny w Polsce przyznaje nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych. W tym roku otrzyma ja prawdziwy mistrz – Krzysztof Kowalewski, który użyczał głosu w takich animacjach jak „Rio”, „Wallace i Gromit” czy „Ratatuj”. Wręczenie nagrody i spotkanie z laureatem odbędzie się 9 kwietnia.

To już ósma edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje, ale dopiero po raz czwarty wręczona zostanie nagroda dla mistrzów dubbingu. Wcześniej odebrali ją Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska i Arkadiusz Jakubik. W tym roku trafi ona w ręce wielkiej postaci polskiego kina.

Zaczynał od „Krzyżaków”

Krzysztof Kowalewski urodził się w 1937 roku w Warszawie. Jest aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i radiowym. Szerokiej publiczności znany jest głównie z licznych ról komediowych. Wielką popularność zdobył dzięki wcielaniu się w radiową postać Pana Sułka w znanym słuchowisku “Kocham pana, panie Sułku”.

W kinie debiutował w wieku 23 lat w epizodycznej roli w legendarnych “Krzyżakach” (1960) Aleksandra Forda. Jego filmowy dorobek obejmuje około 120 ról w filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał też ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.

Co mu zrobisz, jak go złapiesz?

Widzowie uwielbiają jego role w absurdalnych komediach Stanisława Barei “Nie ma róży bez ognia” (1974), “Brunecie wieczorową porą” (1976), “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” (1978) i w kultowym “Misiu” (1981). Komediowe role kontynuował, m.in., w “Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego z 1998 roku.

Wystąpił w wielu popularnych serialach: “W pustyni i w puszczy” (2001), “Graczykowie” (2001), “Szpital na perypetiach” (2001-2003), “Daleko od noszy” (2017). Dwukrotnie pojawił się u Jerzego Hoffmana w jego ekranizacjach pomnikowych dzieł Sienkiewicza. W“Potopie” (1973) zagrał Rocha Kowalskiego, żołnierza zręcznie oszukanego przez sprytnego Onufrego Zagłobę. Historia zatoczyła koło, gdy w 2000 roku, wystąpił w “Ogniem i mieczem”, jako… Onufry Zagłoba.

Mistrz dubbingu

Krzysztof Kowalewski ma ogromny dorobek dubbingowy, obejmujący kilkadziesiąt ról. Zaczynał w 1981 roku w serialu animowanym “Fortele Jonatana kota”. Potem mogliśmy go usłyszeć w “Wallace i Gromit: Wściekłe gacie” (1993), “Lilo i Stich” (2002), “Zebra z klasą” (2005), “Szeregowiec Dolot” (2005), “Auta” (2006), “Ratatuj” (2007), “Piorun” (2007), “Lato Muminków” (2008), “Rio” (2011), ”Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę” (2012) i innych.

Użyczył też głosu do ścieżek dźwiękowych polskich wersji gier “Assassin’s Creed” i “The Elder Scrolls V: Skyrim”.

Nagrodę za osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych, Krzysztof Kowalewski odbierze 9 kwietnia, na Festiwalu Animocje w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Po uroczystym wręczeniu nagrody odbędzie się otwarte spotkanie z laureatem.

8. Festiwal filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach 8 – 14 kwietnia 2018, w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama