Nasze „Wymarzone Muzeum”

Wiktoria Raczyńska
,

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż Wystawy Pokonkursowej „Wymarzone Muzeum”. Ekspozycja jest efektem zorganizowanego przez muzeum konkursu dla uczniów klas I-VI o tym samym tytule. Otwarcie nastąpi 7 kwietnia 2019 roku o godzinie 11.00, dla gości przygotowano szereg atrakcji.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace osób, które wzięły udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Uczestnicy to uczniowie klas I-VI szkół podstawowych, integracyjnych i specjalnych z całego województwa. Ta wystawa to miejsce, gdzie zgromadzono wymarzone muzea ponad 170 osób.

Prace nadesłane na konkurs „Wymarzone Muzeum” cechują się niebywałą szczerością i ogromem emocji. Na wystawie znajdzie się wiele śmiałych, ale i gotowych pomysłów na wspomniane instytucje, a wśród nich: Muzeum historii szewstwa, Muzeum obuwia, Muzeum tego, co nudne, czy Muzeum przyszłości. Niewątpliwym atutem ekspozycji są różnorodne, obrazowe opisy, które oddziałują na wyobraźnię.

Pracom uczestników konkursu towarzyszy rozmach kolorystyczny, zarówno w rysunkach, dziełach malarskich, jak i rozmaitych formach przestrzennych. Wystawa pozwala na poznanie inwencji twórczej dzieci podczas zmagania się z niełatwym tematem. Wymarzone muzea zobrazowane przez uczestników konkursu to przede wszystkim bogactwo kolorów, możliwość dotykania eksponatów oraz zabawa ze sztuką. Wystawa skłania do refleksji, że warto tworzyć „przestrzenie” przeznaczone specjalnie dla dzieci, gdzie poprzez zabawę będą mogły wejść w świat nie zawsze łatwych, ale ważnych zagadnień. Taka właśnie edukacyjna przestrzeń dla dziecięcej ekspresji pt. „Zabawy ze sztuką” została niedawno przygotowana i udostępniona przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6.

Program:

11.00 Wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu
11.30 Etiuda pt. Halo, czy to muzeum? w wykonaniu Karoliny Suchodolskiej
12.00 Spotkanie z Priscillą Romero – niezwykłą artystką pochodzącą z Kostaryki, która zbierze odciski palców mieszkańców naszego miasta. W październiku znajdą się one w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego na wystawie prac artystki.

Miejsce: Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej (wystawa czynna do: 5 maja 2019).

materiały nadesłane: Katarzyna Boruta

Reklama