Napisz scenariusz filmu o Bydgoszczy

Wiktoria Raczyńska
,

Miejskie Centrum Kultury uruchamia nowy program stypendiów scenariuszowych. Jeżeli napiszesz scenariusz filmu dziejącego się w Bydgoszczy, możesz liczyć na trzymiesięczne stypendium w ramach programu Bydgoska Tożsamość Filmowa, realizowanego w MCK-u.

To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w równie wyjątkowym projekcie. Prawdopodobnie w żadnym z polskich miast nie powstał program wsparcia scenarzystów, koncentrujący się na tworzeniu historii o „małej ojczyźnie”. Pomysłodawcy programu, Arkadiuszowi Hapce z MCK, przyświecała idea nakręcenia filmu fabularnego, który naprawdę dzieje się w Bydgoszczy. Miasto nie miało dotąd szczęścia do takich produkcji. Mimo wielkich tradycji filmowych – przed wojną działały tu 3 wytwórnie filmowe i 21 kin (!) – de facto Bydgoszcz „zagrała” w dwóch dokumentach i 3 fabułach. A  na pewno godna jest większego zainteresowania filmowców.

Udało się pozyskać dla BTF partnerstwo ważnego ośrodka filmowego – Szkoły Wajdy, której wykładowcy zostaną tutorami scenarzystów, którzy zwyciężą w obu etapach konkursu BTF’2017.

Największym sukcesem poprzednich edycji BTF (wraz z Bydgoską Kroniką Filmową) była realizacja filmu dokumentalnego opowiadającego o jednym dniu z życia Bydgoszczy „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”. Film pokazano na festiwalach Dwa Brzegi, Planete Doc, Krakowskim Festiwalu Filmowym, a na toruńskim Tofifest otrzymał on główną nagrodę konkursu „Lokalizacje” – Złotego Anioła. BTF wsparła także produkcję kilku filmów, z których największy sukces odniósł „Koniec świata” Moniki Pawluczuk, który znalazł się na szerokiej liście nominowanych do Oscara, zdobył wiele nagród oraz zgarnął Złotego Anioła Tofifest.

Etap I

W tym etapie rozdane zostaną cztery stypendia ufundowane przez MCK. Będą to stypendia 3-miesięczne, w wysokości 5000 zł. Stypendysta otrzymuje też prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy (maj/czerwiec 2017). Do tego etapu przyjmowane będą treatmenty/ zarysy scenariuszy filmowych (tzw. nowele filmowe) oparte o tematykę bydgoską, o objętości od 7 do 15 stron. Etap zakończy się 25 czerwca 2017.

Kalendarium:

· 27 lutego: ogłoszenie naboru do pierwszego etapu

· 18 kwietnia: koniec przyjmowania propozycji

· 25 kwietnia: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 4 osób, które dostaną stypendium w wysokości 5000 zł)

· warsztaty w I naborze w okresie maj-czerwiec (7 dni zajęć). Planowani tutorzy Maciej Sobieszczański/ Wojciech Marczewski

Etap II

Podczas drugiego etapu programu BTF rozdane zostaną dwa stypendia w wysokości: 10 000 zł, ufundowane przez MCK w Bydgoszczy.W tym etapie stypendysta także otrzymuje prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy.Do konkursu w II etapie należy składać oparte o tematykę bydgoską scenariusze w formie pełnego tekstu – tzw. „pierwszego draftu”. Etap zakończy się 17 października 2017.

Kalendarium:

· 26 kwietnia: rozpoczęcie naboru do II etapu

· 17 czerwca: zakończenie naboru

· 25 czerwca: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 2 osób, które dostaną stypendium w wysokości 10.000 zł)

· warsztaty w II naborze w okresie lipiec – sierpień (7 dni zajęć). Planowany tutorMaciej Sobieszczański.

UWAGA! II etap jest de facto samodzielnym naborem i nie jest przeznaczony tylko dla zwycięzców etapu I. Oczywiście laureaci stypendium z I naboru mogą aplikować także w II naborze. Regulamin nie wyklucza otrzymania obu stypendiów (5 i 10 tys.) oraz udziału w 2 sesjach warsztatowych. To maksymalna pula, którą może wyróżniony w obu etapach autor wygrać.

Zwycięzcę całego programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2017 (łącznie z etapów I i II) poznamy 17 listopada.

Informacje, regulamin i kartę zgłoszenia do programu stypendiów scenariuszowych można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

zdjęcie: kadr z filmu „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”

Reklama