Największe ćwiczenia w historii JFTC

Magdalena Jabłońska
,

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy rozpoczęła się tegoroczna edycja Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX). Z ponad 1500 uczestnikami z 38 krajów jest to największy CWIX w historii.

– Centrum Szkolenia Sił Połączonych po raz kolejny z dumą wita was w Bydgoszczy nie tylko jako gospodarz ćwiczenia CWIX, ale również jako jego uczestnik, koordynator testów w domenie modelowania i symulacji – powiedział generał Jung witając przybyłych na tegoroczne ćwiczenie.

Generał podkreślił również znaczenie ćwiczenia CWIX dla Sojuszu, a także wielki wysiłek, jaki wiąże się z jego realizacją i przygotowaniem.

NATO, z 29 państwami członkowskimi, ale także z państwami partnerskimi i ich siłami narodowymi, jest rdzeniem różnorodności operacyjnej, który zapewnia solidną ochronę wolności i bezpieczeństwa Sojuszu. Państwa NATO są samodzielnie odpowiedzialne za efektywne działanie swojego personelu, procesów i technologii, jednakże kiedy NATO staje razem jako sojusz, by wspólnie bronić swych członków i odstraszać potencjalnych wrogów, kluczowe jest, aby jednostki wielonarodowe mogły efektywnie współdziałać. Państwa NATO muszą mieć możliwość dzielenia się informacjami tak, by dowódcy mogli podejmować najlepsze decyzje w oparciu o informacje uzyskane od wszystkich państw.

Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji organizuje w JFTC ćwiczenie CWIX, by stale podnosić poziom interoperacyjności pomiędzy systemami dowodzenia i nadzoru, i by budować wzajemne zaufanie. Wszystko po to, aby gdy zajdzie taka konieczność, Sojusz mógł działać jak jeden organizm.

Dysponując nowoczesnym obiektem i zapleczem informatycznym, JFTC zapewnia najwyższej jakości wsparcie ćwiczenia, jest także idealnym miejscem do prowadzenia testów i eksperymentów. Właśnie dlatego już od dziewięciu lat CWIX odbywa się w JFTC, i będzie się tam odbywał również w przyszłości.
Samo ćwiczenie CWIX jest kulminacyjnym punktem dorocznego programu skupiającego się na testowaniu interoperacyjności.

W swoim wystąpieniu dyrektor CWIX podkreślił rolę ćwiczenia, podczas którego wykonanych zostanie ponad 5000 testów dla ponad 300 systemów informatycznych i rozwiązań technicznych.

– Wierzę głęboko, że tegoroczny CWIX będzie kolejnym wielkim sukcesem zarówno dla wszystkich zaangażowanych stron, jak i dla przyszłej interoperacyjności Sojuszu i państw partnerskich – powiedział komandor Jahn.

Tegoroczny CWIX jest największym jak dotąd wydarzeniem poświęconym interoperacyjności NATO – jest więcej uczestników, państw uczestniczących, konfiguracji testowych, przypadków weryfikacyjnych i eksperymentów. Przez najbliższe dwa tygodnie uczestnicy będą testować i doskonalić interoperacyjność, a także współpracę pomiędzy Sojuszem i państwami partnerskimi, stosując algorytm ‘próba-porażka-poprawka-kolejna próba’.

materiały nadesłane: Radosława Kubiczek, JFTC

Reklama