Najnowszy film Marcina Sautera na festiwalu filmowym Przeźrocza

Wiktoria Raczyńska
,

W najbliższy piątek, w Miejskim Centrum Kultury, reżyser Marcin Sauter pokaże po raz pierwszy w Bydgoszczy swój najbardziej osobisty film dokumentalny „Urosłam kiedy spałaś”. Projekcja filmu, który miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, odbędzie się podczas czwartej edycji Festiwalu Przeźrocza. Wstęp wolny.

Nowe polskie kino dokumentalne, filmowe odkrycia, kino mistrzów, projekcje, spotkania, wystawa. To wszystko wydarzy się między 27, a 30 września w ramach czwartej edycji Przeźroczy.

Skierowany do miłośników kina artystycznego festiwal przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji. Główną nagrodę festiwalu, statuetkę „Otwartego Oka” odbierze reżyserka Marta Prus, której film „Over the limit” zdobył w tym roku już wiele nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą.

Cały piątkowy program Przeźroczy, poświęcony jest filmom z regionu. Jego zwieńczeniem będzie wspomniana, bydgoska premiera nowego filmu Marcina Sautera „Urosłam kiedy spałaś” („I Grew Up As You Slept”). Pokazany premierowo na Krakowskim Festiwalu Filmowym obraz Sautera, jest bardzo osobistą opowieścią o Karalinie, udającej się w podróż sentymentalną do babci na Białoruś. Reżyser poprzez podróż dziewczyny ukazuje dramat jej rodzinnego kraju.

I GREW UP AS YOU SLEPT 4– Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku ukończyło 30 uczniów. W kraju pozostała jedna osoba. Reszta klasy wyemigrowała, rozsiani są teraz po całym świecie. Totalitarna Białoruś pustoszeje – precyzuje Sauter w opisie filmu. – Uciekają z niej wykształceni ludzie. Absolwenci białoruskich uczelni, młoda inteligencja szuka szczęścia, kariery i godnego życia za granicą – podsumowuje.

Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi i krajem. Filmowa podróż Karaliny na wschód do ukochanej babci, która czeka na nią w wyludnionej wiosce Achaniany jest podróżą w czasie. Do krainy dzieciństwa i wspomnień.

Premiera bydgoska „Urosłam kiedy spałaś” odbędzie się w piątek, 28 września 2018, o godzinie 20.30, w kinie Orzeł MCK, ul. Marcinkowskiego 12. Wstęp bezpłatny.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama