Najlepsze dla piersi

Barbara Kozber
,

Barbara Kozber rozmawia z Magdaleną Musiał i Karoliną Wojciechowską, brafitterkami, właścicielkami sklepu BraMiracle w Bydgoszczy.

Na początek wyjaśnijmy dla większości jeszcze niezrozumiałe słowo: brafitterka…

To osoba, która potrafi prawidłowo dopasować biustonosz, dobierze odpowiedni rozmiar i fason, tak aby kobieta czuła się komfortowo i pięknie.

Miracle to po francusku cud, czyli czynicie cuda. Co Was skłoniło do tego, żeby zająć się tym na razie niszowym zawodem? Gdzie się kształciłyście?

Tak, dokładnie, czynimy cuda! Nie tylko z biustami, ale również z całą sylwetką, a nawet samooceną. Dokładnie 3 lata temu stwierdziłyśmy, że nadszedł nasz czas, żeby stworzyć swoje miejsce na ziemi, dzięki któremu zrobimy coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych kobiet. Wówczas o brafittingu poczytać można było jedynie na tematycznych portalach internetowych, ale na nasze szczęście swój debiut rozpoczynała właśnie Akademia Brafittingu, dzięki której dziś jesteśmy właśnie w tym miejscu. Trzymiesięczny kurs we Wrocławiu pozwolił nam odkryć wiele tajników tej branży, jednak, nie oszukujmy się, tak naprawdę to dzięki naszym pierwszym klientkom nauczyłyśmy się najwięcej i dziś już raczej żaden biust nas nie zaskoczy.

Czytałam, że aż  80 procent kobiet nosi źle dobrany biustonosz…!

Z naszych obserwacji wynika, że śmiało można mówić nawet o dziewięćdziesięciu procentach… niestety, pomimo iż pojęcie brafittingu jest coraz bardziej rozpowszechniane, choćby przez telewizje śniadaniowe, to teoria swoje, a praktyczne jej przełożenie znikome. Nas akurat to nie dziwi, bo wiemy, że samo wyliczenie rozmiaru albo zobaczenie w mediach, jak komuś dopasowano biustonosz, nijak się ma do zastosowania tego na sobie.

Co jest najważniejsze, aby biustonosz, czy stanik – jak kto woli – był dobrze dopasowany? A właśnie, które słowo jest właściwsze do określenia tej bielizny?

Najważniejszy jest stabilny obwód i prawidłowy rozmiar miseczki. Obwód stabilny, ale nie za ciasny. Teoretycznie odejmujemy 5 cm od długości jaka wyjdzie nam z miary obwodu mierzonego pod biustem… ale, no właśnie to „teoretycznie”, bo w praktyce inaczej dobierzemy obwód osobie szczupłej,  a inaczej kobiecie, która ma trochę ciałka – tu odejmujemy znacznie więcej, ale oczywiście tak, by pogodzić prawidłowe podtrzymanie z komfortem. Przy dobieraniu miseczki zwracamy uwagę na to, by fiszbina okalała całą spodnią część piersi, a po podniesieniu ręki celowała mniej więcej w środek pachy. Górna część miseczki nie powinna przecinać piersi, ale też nie może być zbyt luźna… To takie dwie podstawy, ale oczywiście do pełni sukcesu potrzeba o wiele więcej. Natomiast jeżeli chodzi o samo nazewnictwo, my zdecydowanie wolimy określenie biustonosz, bo „nosi biust”, stanik nie budzi bezpośrednich skojarzeń i wydaje się być określeniem bardziej potocznym, aczkolwiek jednoznacznym.

Dobry biustonosz, to nie tylko komfort kobiety, ale i jej zdrowie…

Oczywiście! Szczególne wsparcie dla kręgosłupa pań z większym biustem. Dźwigając ciężar dużych piersi, przy zbyt luźnym obwodzie biustonosza narażamy się na dolegliwości barków, ramion i karku, bóle głowy i pleców. Potwierdzają to fizjoterapeuci i neurolodzy, którzy często kierują do nas swoje pacjentki. Kobiety nadal nie wiedzą, że biustonosz pełni funkcję dużo ważniejszą niż wyłącznie estetyczną.

Słyszałam, że w skrajnych sytuacjach źle dobrany biustonosz może spowodować nawet nowotwór piersi!

Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających taką tezę, natomiast wiadomo z całą pewnością, że źle dopasowany biustonosz może stać się jednym z czynników predysponujących. Długotrwały ucisk zaburza i upośledza drenaż tkanki piersiowej. Zaburzenia w krążeniu limfy ograniczają proces usuwania szkodliwych substancji z ustroju oraz hamują reakcję układu odpornościowego. Poza tym nie zapominajmy o profilaktyce, a dobry biustonosz powinien stać się jej pierwszym i podstawowym krokiem. Dlatego, między innymi, czynnie bierzemy udział we wszelkich akcjach związanych z profilaktyką raka piersi, a naszą misją jest przekonywanie kobiet do samobadania oraz badań kontrolnych. Każda z nas wie, że rak piersi rozpoznany we wczesnej fazie jest całkowicie uleczalny, ale pomimo tego nadal większość nigdy się nie diagnozowała.

Dobrze dobrany biustonosz jest szczególnie ważny dla kobiet o dużych piersiach, prawda?

Mówiłyśmy już, że dla kobiet z dużym biustem jest on ważnym wsparciem kręgosłupa, ale nie możemy powiedzieć, że panie mniej obdarzone nie muszą przywiązywać wagi do tego jaką bieliznę noszą. Szczególnie powinny zwracać uwagę na dobór push up’ów, ponieważ często złe konstrukcje tego typu staników zniekształcają biust, spychają na boki, zastępują, zamiast wyeksponować i podkreślić walory. Zwyczajnie krzywdzą. Ponadto bardzo często też w dobrze dobranym biustonoszu osiągamy lepszy rezultat estetyczny niż w staniku ze wsparciem.

Równie ważny jest dobór tej bielizny w ciąży…

Ciąża to jeden z najważniejszych okresów dla biustu kobiety. W trakcie ciąży oraz w okresie laktacji piersi ulegają największym zmianom. Oczywiście, nie ma reguły i wszystko co podczas niej zachodzi jest całkowicie indywidualną kwestią, ale jedno się nie zmienia – każda przyszła mama powinna w tym okresie szczególnie zadbać o piersi, żeby cieszyć się zdrowym i pięknym biustem również po okresie macierzyństwa.

Czym charakteryzują się biustonosze dla karmiących mam?

Tak zwane karmniki mają odpinane miseczki od ramiączek, które pozwalają przystawić dziecko do karmienia bez zdejmowania biustonosza. Często są to biustonosze bez fiszbin oraz szyte z delikatnych, miłych dla ciała materiałów. Niestety, oferta rozmiarowa takich staników jest ograniczona i często młode mamy nie znajdują wśród nich odpowiedniego rozmiaru. Dlatego my proponujemy usługę zrobienia karmnika z każdego wybranego u nas biustonosza. Dopasowujemy którykolwiek z całej oferty i dzięki zaprzyjaźnionej szwalni staje się on profesjonalnym biustonoszem do karmienia.

A dla Amazonek, kobiet po usunięciu jednej lub obu piersi?

Jesteśmy świeżo po kursie dobierania biustonoszy dla Amazonek. Kobietom zarówno po mastektomii jak i lumpektomii oraz zabiegach rekonstrukcji będziemy pomagały prawidłowo dopasować bieliznę, by każda z nich poczuła się komfortowo i pięknie.

Artykuł, którego obszerne fragmenty publikujemy, ukazał się we wrześniowym wydaniu magazynu „Moje Zdrowie”, z którym Barbara Kozber współpracuje.

zdjęcie: freeimages.com

Reklama