Najbardziej inspirująca moneta świata w Muzeum Okręgowym

Marek Tomaszewski
,

Muzeum Okręgowe zaprasza 8 marca (godz. 18.00) na otwarcie wystawy czasowej „Sebastian Mikołajczak. Monety i medale”, które odbędzie w Spichrzach nad Brdą (wstęp wolny).

Zaprezentowana zostanie twórczość laureata nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej, zdobywcy tytułu w konkursie na najbardziej inspirującą monetę świata – COTY 2016!!!

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z dorobkiem artysty, jego sylwetką oraz technikami projektowania monet i medali. Zaprezentowanych zostanie ponad 80 monet i przeszło 70 medali ułożonych w kilku grupach tematycznych. Pochodzą one z autorskiej kolekcji Sebastiana Mikołajczaka oraz zbiorów Narodowego Banku Polskiego.

q19Sebastian Mikołajczak ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom ze specjalizacji rzeźba oraz stopień doktora nauk artystycznych. Jest wykładowcą na macierzystej uczelni. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Prezentował je na 4 wystawach indywidualnych, 26 ogólnopolskich i 97 zagranicznych. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej (FIDEM) oraz laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Jego najważniejszym osiągnięciem w dziedzinie projektowania monet jest dla nagroda COTY 2016 (Coin of the Year Award) dla srebrnej monety o nominale 10 zł Jan Karski, wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski. W tym prestiżowym konkursie numizmatycznym uzyskała ona tytuł najbardziej inspirującej monety świata.

q44Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się 21 marca o godz. 17.00, wstęp wolny. Wystawa będzie czynna w Spichrzach nad Brdą do 29 kwietnia 2018 roku.

q47materiał nadesłany: Natalia Szczerbińska, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy; na zdjęciach prace artysty

Reklama