Na Święcie Województwa bawimy się w Toruniu, Bydgoszczy i Brodnicy!

Magdalena Jabłońska
,

Przed nami kolejne dni w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koncerty, pokazy balonowe i festiwal astronomiczny — to czeka nas w najbliższy piątek i sobotę.

Toruńskie obchody rozpoczną się już w piątek rano (godzina 10.00) mszą świętą w Katedrze śś. Janów. O 12.30 odbędzie się natomiast uroczysta sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podczas której nadane zostaną honorowe obywatelstwa regionu. Ten szczególny tytuł otrzymają osobistości wybitnie zasłużone dla Kujaw i Pomorza — prymas senior abp. Henryk Muszyński oraz fizyk prof. Stanisław Dembiński. Również w piątek rozpocznie się Turniej Balonowy o Puchar Marszałka Województwa. Do 9 czerwca niebo nad województwem ozdabiać będą kolorowe balony, warto ich w tych dniach wypatrywać. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia zaplanowano koncert „Pod wspólnym niebem”. O 21.00 na placu za Urzędem Marszałkowskim wystąpią: Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Czesław Mozil, Dawid Kwiatkowski, Ten Typ Mes, The Dumplings i Mariusz Lubomski. Tematem przewodnim tradycyjnie już będą piosenki nawiązujące do nieba, gwiazd i kosmosu — czyli tego, co łączy wszystkich ludzi, niezależnie od wieku, przekonań i szerokości geograficznej.

Dzień później, 8 czerwca, przeniesiemy się do Bydgoszczy. O 20.30 na Wyspie Młyńskiej zabrzmi najpiękniejsza muzyka filmowa związana z Kujawami i Pomorzem. Jest w czym wybierać, bo przez ostatnie sto lat w regionie powstało co najmniej kilkadziesiąt popularnych filmów i seriali. Na koncercie „Wyspa Kina” wystąpią znani artyści: Maria Sadowska, Filip Lato, Monika Kuszyńska, Piotr Zioła, Reni Jusis, Marek Dyjak, Bovska i Marcelina. Wokaliści wykonają najpiękniejsze utwory z filmów, które powstały w regionie bądź były zrealizowane przez pochodzących z niego twórców. Organizatorzy upamiętnią też jedną z największych przedwojennych gwiazd, urodzoną w Toruniu Helenę Grossównę. W tym roku mija 115 lat od narodzin i 25 lat od śmierci aktorki.

8 czerwca szereg atrakcji przygotowano także w Brodnicy. Miłośników nauk ścisłych z pewnością przyciągnie AstroFestiwal, który odbędzie się w malowniczej scenerii ruin zamku krzyżackiego. Od 16.00 na miejscu będzie odbywał się plener astronomiczny, godzinę później rozpocznie się oficjalna inauguracja AstroFestiwalu. W programie między innymi pokazy, prelekcje popularnonaukowe, obserwacje nieba, konkursy rodzinne, spektakl teatralny oraz widowiskowe multimedialne show inspirowane kosmosem. Do gwiazd na firmamencie dołączy ta na scenie. Punktualnie o 22.00 rozpocznie się koncert Andrzeja Piasecznego.

Świętu Województwa towarzyszy szereg imprez kulturalnych i wydarzeń lokalnych w 11 miastach Kujaw i Pomorza. Program dostępny jest tutaj.

materiały nadesłane: Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

Reklama