Na rowerze do szkoły

Marek Tomaszewski
,

7 maja rozpoczyna akcja „Rowerowy Maj”, weźmie w niej udział 15 bydgoskich szkół. Idea rywalizacji jest prosta: zwycięży ta szkoła, której uczniowie pokonają najwięcej kilometrów na rowerze, hulajnodze lub rolkach jadąc do szkoły.

„Rowerowy Maj” jest największą w Polsce kampanią promującą zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci. Skierowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych – chodzi o to, żeby poprzez zabawę połączoną z rywalizacją popularyzować rower jako środek transportu do szkoły. Akcja potrwa do 30 maja.

Jednym z elementów tej zabawy są atrakcyjne materiały dla uczestników. Uczniowie otrzymują naklejki za każdy przyjazd na rowerze, hulajnodze bądź rolkach do szkoły. Otrzymują też książeczki rowerowe, indywidualne dla każdego ucznia, do których zbiera się naklejki za przejazdy.

Z kolei klasy zaopatrzone zostały w plakaty klasowe, na których uczniowie przyklejają drugą otrzymaną naklejkę za każdy przejazd. Plakaty wywieszone na zewnątrz sal lekcyjnych umożliwiają uczniom porównywanie wyników w rywalizacji pomiędzy klasami. Przygotowano także informacyjne broszury dla rodziców, które mają pomóc w przygotowaniu dzieci do udziału w akcji.

Bydgoszczanie, także ci najmłodsi już udowodnili, że jazda na rowerze to nie tylko dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też używanie roweru jako środka transportu do pracy czy do szkoły. W zeszłym roku nasze miasto wzięło udział w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej –wspólnie z gminami tworzącymi Metropolię Bydgoszcz wykręciliśmy aż 336 tys. 305 km. Najlepszą szkołą podstawową okazała się SP nr 38.

W tym roku Bydgoszcz po raz pierwszy bierze udział w „Rowerowym Maju” – w tym debiutanckim starcie udział wezmą uczniowie z 15 szkół podstawowych: nr 4, nr 12, nr 14, nr 16, nr 28, nr 31, nr 32, nr 35, nr 38, nr 40, nr 41, nr 45, nr 47, nr 57 oraz nr 66.

Reklama