Na premierę do opery przyjdź z… lalką

Wiktoria Raczyńska
,

Czy pamiętają Państwo operę Jacquesa Offenbacha ”Opowieści Hoffmanna”? Jej tytułowy bohater to niemiecki poeta i dramaturg doby późnego romantyzmu Ernst Teodor Amadeus Hoffmann. W XIX wieku Hoffmann cieszył się we Francji ogromną popularnością. We francuskiej operze, opowiadającej o trzech wielkich miłościach poety, znajduje się wątek fantastyczny uczucia Hoffmanna do tajemniczej i nieczułej Olimpii, która okazuje się być …lalką, zbudowaną przez dziwacznego konstruktora, Coppeliusa.

To mroczna i tragiczna strona opowieści. Jej komiczną i czarującą wersję zaproponował Léo Delibes. Jego balet „Coppélia” stał się niezwykle popularny na fali ówczesnego zainteresowania Europejczyków rozwojem techniki, zwłaszcza mechanicznymi przedmiotami. Wielu ówczesnych literatów (wśród nich Hoffmann) snuło fantastyczne wizje, jak będzie wyglądał świat zaludniony przez zwykłych ludzi i automaty. Treść „Coppélii” jest inspirowana fantastycznym XIX-wiecznym marzeniem o ożywieniu lalek życiem ludzkim.

Jako że tytułową bohaterką baletu jest lalka, Opera Nova zwraca się z uprzejmą propozycją i prośbą do widzów wybierających się na listopadowe przedstawienia „Coppelii” (9, 10, 12 listopada) o ofiarowanie lalek, którymi będzie można ucieszyć dzieci z bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Przyniesione lalki będzie można zostawić w wystawionym we foyer koszu.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama