Na Kujawskiej wielkie zmiany

Wiktoria Raczyńska
,

Trwają przygotowania do podpisania umowy na dofinansowanie i ogłoszenie przetargu na prace budowlane ul. Kujawskiej. Dofinansowanie jest zapewnione w ramach wynegocjowanego w 2014 roku kontraktu terytorialnego.

W ciągu 3 tygodni ogłoszony zostanie przetarg na rozbudowę ul. Kujawskiej. Wcześniej (3 sierpnia) podpisana zostanie umowa na dofinansowanie zadania w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W 2014 roku Bydgoszcz zapewniła sobie wsparcie tego przedsięwzięcia w trybie pozakonkursowym. Dzięki unijnym funduszom dobudujemy, m.in., torowisko tramwajowe, drugą jezdnię, drogi rowerowe oraz chodniki.

Rozbudowa ul. Kujawskiej jest najważniejszym projektem komunikacyjnym realizowanym w centrum Bydgoszczy. Inwestycja pozwoli nie tylko na skrócenie czasu jazdy zarówno komunikacją publiczną jak i własnym samochodem. Zdecydowanie poprawi też bezpieczeństwo na przebudowanych rondach Kujawskim i Bernardyńskim. Drogi rowerowe na górnym tarasie zyskają też połączenie ze Starym Miastem.

Wiosną wydane zostało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wcześniej miasto zamówiło 15 nowoczesnych tramwajów, które pojadą po nowym torowisku. W przyszłym tygodniu podpisana zostanie umowa na dofinansowanie w Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Rozbudowa ul. Kujawskiej jest częścią wynegocjowanego w listopadzie 2014 roku przez samorząd tak zwanego Kontraktu Terytorialnego. Znajduje się w nim pula kluczowych inwestycji, które otrzymują wsparcie w trybie pozakonkursowym. Z takiego korzystnego rozwiązania mogły skorzystać samorządy, które wcześniej przyjęły Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Rozbudowa ul. Kujawskiej będzie największym  projektem realizowanym w Bydgoszczy w najbliższych latach. Wartość zadania wraz z zakupem niskopodłogowych tramwajów szacowana jest na 277 mln zł. Warto podkreślić, że dokumentacja projektowa została w całości sfinansowana przez inwestora zewnętrznego, który przy rondzie Kujawskim wzniósł centrum usługowo-handlowe.

Inwestycja zakłada budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna jest także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Po stronie wschodniej posiadać będzie układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi położonymi na nabrzeżu Brdy. Od strony zachodniej trakty zostaną przebudowane do placu Kościeleckich.

Ciąg Wały Jagiellońskie –Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni od ul Długiej do ul. Babia Wieś. Rondo Kujawskie ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej musi zostać obniżone. Linia tramwajowa pomiędzy dwiema jezdniami ul. Kujawskiej również będzie na znacznym odcinku znajdowała się poniżej poziomu jezdni. Będzie to wymagało budowy  murów oporowych. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie również buspas.

Wszystkie rozwiązania dostosowane będą do osób niepełnosprawnych, co oznacza, m.in., budowę pochylni dla wózków czy wyposażenie sygnalizacji drogowej w sygnalizatory dźwiękowe, wbudowanie elementów ryflowanych ułatwiających orientację osobom niepełnosprawnym.

Z ronda Kujawskiego torowisko zostanie od razu wyprowadzone na fragmencie ul. Solskiego. Ułatwi to w przyszłości dalszą rozbudowę linii, a do tego czasu odcinek ten ma pełnić funkcję toru odstawczego. Zlikwidowana zostanie natomiast pętla przy ul. Karpackiej, ponieważ jej dalsze istnienie jest niemożliwe, m. in., z uwagi na konieczność obniżenia ronda. W ramach innego zadania zaplanowano jednak rozbudowę pętli przy ul. Magnuszewskiej oraz przebudowę torowiska pomiędzy ul. Magnuszewską, a węzłem Wojska Polskiego – Bełzy – Szpitalna – Szarych Szeregów (wraz z węzłem).

Inwestycja w liczbach:

Szacowana w wartość zadania z zakupem taboru – 277 mln zł

Kwota dofinansowania ze środków unijnych – 168 mln zł

Liczba nowych tramwajów – 15 szt.

Liczba pasów ruchu – 5 (2 w górę, 3 w dół w tym buspas)

Długość rozbudowywanych odcinków dróg – około 2 km

 

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama