Muzykoterapia lekiem na ciało i duszę

Tomasz Welcz
,

Leczenie muzyką jest coraz popularniejszą formą terapii. Na czym polega muzykoterapia? Jaki rodzaj muzyki wybrać do muzykoterapii? Czy muzykoterapię może stosować każdy? Kiedy jest skuteczna i co trzeba o niej wiedzieć? Jak wygląda terapia muzyką?

Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziemy z pewnością podczas IV Sesji Naukowej Muzykoterapeutycznej pt. „Oddychanie wektorem współdziałania muzykoterapii w życiu każdego człowieka”, zorganizowanej przez Katedrę i Zakład Muzykoterapii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK oraz współorganizatorów – Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy i Państwowy Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Sesję otworzy wykład dr. hab. Wojciecha Pospiecha „Transcendencja a relaksacja muzyką w życiu zapracowanego człowieka XXI wieku”.  W programie znalazło się wiele interesujących prelekcji, pokazujących różne aspekty muzykoterapii, między innymi będzie można wysłuchać wykładów na temat: „Słuchanie muzyki filmowej metodą na niepokój, napięcie i lęk”, „Multipercepcja i jej rola w toku edukacji muzykoterapeutycznej”, „Zastosowanie muzyki reggae w celu relaksacji osób starszych”.

Spotkanie odbędzie się 20 maja w aulach A i B budynku prorektoratu Collegium Medicum przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy, początek o godz. 9.00.

Sesję zakończy koncert muzykoterapeutyczny w katedrze bydgoskiej o godz. 18.30 w wykonaniu Chóru Mieszanego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy pod dyrekcją doc. Aleksandry Grucza-Rogalskiej.

Kierownikiem sesji naukowej, już po raz czwarty, jest dr hab. Wojciech Pospiech, prof. UMK, a honorowy patronat objęli: ksiądz biskup Jan Tyrawa, prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Jan Styczyński, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy Ewa Stąporek-Pospiech,  dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy Jolanta Elżbieta Szymańska oraz ks. prałat Stanisław Kotowski.

Reklama