Muzeum zamknięte? Zaproś je do domu z #zMOBwDOMu

Wiktoria Raczyńska
,

Większość z nas zgodnie z zaleceniami nie wychodzi z domu. Choć instytucje kultury również są zamknięte, nie oznacza to, że nie możecie korzystać ze świata sztuki, historii czy szeroko pojętej kultury. Zobaczcie, co dla was przygotowało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Włączając się w ogólnopolską akcję #zostańwdomu, pragną zachęcić do aktywnego udziału w projekcie #zMOBwDOMu. Będzie to czas zabawy i nauki zainspirowanej bydgoskimi zbiorami muzealnymi. Śledząc ich stronę internetową, a także portale społecznościowe, od 19 marca będzie można dowiedzieć się nieco więcej o sztuce i historii, jak również zasięgnąć pomysły na zabawy z dziećmi, które nie wymagają wyjścia z domu. Materiały udostępniane będą dwa razy dziennie: przed południem skierowane dla najmłodszych, popołudniu – dla starszych odbiorców.

Dla dzieci znaleźć będzie można inspiracje na kreatywne zabawy w oparciu o reprodukcje Leona Wyczółkowskiego – #wdomuzWyczółem, m.in. do wydruku puzzle czy laurka. Codziennie udostępniać będą do druku również karty pracy oraz kolorowanki. Dla łaknących sztuki polecają #ARTeFAKTYzMOB: informacje i ciekawostki dotyczące wybranych obiektów. Natomiast w ramach #słuchajmuzeum będzie można zapoznać się z audiodeskrypcjami – jest to propozycja w szczególności sterowana dla osób niewidzących i niedowidzących, ale w obecnej, wyjątkowej sytuacji każdy może z niej skorzystać.

Ciekawą formą z pewnością będzie również wysłuchanie muzycznych interpretacji wybranych obrazów, przygotowanych w ramach projektu „Muzealne partytury”. Nie zabraknie również materiałów informacyjnych dotyczących historii bydgoskiego muzeum. Wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę zachęcają do uczestnictwa w Akademii MOB. Dwa razy w tygodniu w godzinach wieczornych będą proponować zapoznanie się z prezentacjami dotyczącymi m.in. historii w muzeum oraz techniki w muzeum, jak również z informacjami przybliżającymi życie i twórczość wybitnego artysty związanym z Bydgoszczą – ich patrona – Leona Wyczółkowskiego. Nie wychodząc z domu nadal możecie niejako „przyjść” do muzeum. Wystarczy odwiedzać stronę tutaj oraz profile społecznościowe na Facebook’u i Instagramie.

materiały nadesłane: Anna Laska, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Reklama