Musical z Big Benem w tle

Wiktoria Raczyńska
,

Wszystkie piosenki z „My Fair Lady” to przeboje, które od 63. lat niezmiennie zachwycają. Libretto do “My Fair Lady” odwołuje się do komedii Georga Bernarda Shawa, irlandzkiego dramaturga i publicysty, a ta z kolei do greckiego mitu o cypryjskim królu-rzeźbiarzu Pigmalionie, który stworzył tak piękny posąg kobiecy, iż się w nim zakochał.

Oparty na dramacie Shawa musical „My Fair Lady” jest jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku. Święcąc triumfy i rekordy popularności od 1956 roku dotarł na sceny teatrów całego świata.

Głównym wątkiem libretta jest niebanalna historia uczucia, jakie połączy profesora fonetyki, typowego angielskiego dżentelmena (czytaj: starego kawalera) – Higginsa, z krzykliwą i prostacką uliczną kwiaciarką -Elizą, z której (na mocy zakładu) profesor uczyni damę z najlepszego towarzystwa. Sukces przerasta oczekiwania obu stron…

Musical Lernera i Loewego wystawiony zostanie w Operze Nova po raz 80. Wersja grana obecnie, wyreżyserowana przez Macieja Korwina w 2008 roku, pozostaje jedynym musicalem w bieżącym repertuarze bydgoskiej sceny muzycznej. Wśród nazwisk pierwszych wykonawców należy wymienić artystów występujących gościnnie: Aleksandrę Meller, Andrzeja Śledzia, Marka Richtera – z Teatru Muzycznego w Gdyni. Z bydgoskich solistów: Edwarda Stasińskiego, Stanisława Barona, Bartłomieja Tomakę, Magdalenę Krzyńską, Łukasza Golińskiego, Katarzynę Nowak-Stańczyk, Wiesławę Kończewską-Plac, Ryszarda Smędę, Małgorzatę Grelę….

Zespoły Opery Nova zapraszają na swe ostatnie przedstawienia przed wakacjami: w sobotę, 22 czerwca o godzinie 19.00, w niedzielę, 23 czerwca o godzinie 18.00 i we wtorek, 25 czerwca o godzinie 19.00.

Orkiestra wystąpi pod batutą Piotra Wajraka. W roli tytułowej: Dorota Sobczak i Małgorzata Grela. Gościnnie: jako Higgins Andrzej Kostrzewski, jako Pułkownik Pickering: Witold Wrona. Niezastąpiony i niezrównany w roli Alfreda Doolittle, ”śmieciarza i stoika” – Ryszard Smęda. Choreografię stworzyła Joanna Semeńczuk, solistów, chór i balet ubrała znakomita kostiumograf, Barbara Ptak.
Ponownie na ten tytuł Opera Nova w Bydgoszczy zaprosi w październiku br.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama