Muralami odmienią miasto

Wiktoria Raczyńska
,

Już 8 czerwca rozpocznie się Bite-Art Festival. Wydarzenie w całości poświęcone kulturze i sztuce w Bydgoszczy. Malarstwo, wystawy, muzyka, występy artystyczne, a to wszystko na ulicach miasta i w galeriach. W trakcie trwania festiwalu powstaną dwa murale, które będą inspirować bydgoszczan do nowego spojrzenia na street art.

Organizatorem wydarzenia jest grupa Bite-Art zrzeszająca artystów, osoby z pasją i miłośników sztuki w każdej postaci. Grupa powstała po to, aby zmieniać przestrzeń miejską na bardziej pozytywną i mobilizującą do kreatywnego działania. Temu też służyć ma Bite-Art Festival.

Wydarzenie potrwa od 8 do 16 czerwca. Podczas tego tygodnia bydgoszczanie będą mogli przyjrzeć się sztuce ulicznej z bliska i spojrzeć inaczej na znane im od lat zakątki miasta.

– Festiwal Bite-Art jest miejscem dla wszelkich odmian sztuki miejskiej. Nasz cel to upiększanie otoczenia poprzez sztukę dostępną dla każdego na ścianach bydgoskich budynków, na ulicach miasta jak i w galeriach, kawiarniach czy klubach – mówi Michał Szlachta, koordynator wydarzenia. – Festiwal ma rozbudzić wśród bydgoszczan zainteresowanie szeroko rozumianą kulturą, sztuką oraz lokalną twórczością artystyczną. Chcemy inspirować do twórczego spędzania wolnego czasu i rozwijania talentów – dodaje.

Ważnym punktem festiwalowego programu będą murale. Na budynkach przy ulicy Cieszkowskiego oraz przy ulicy 20 stycznia – namalują je Julian Nowicki oraz Tomasz Śmieszkoł. W tym roku organizatorzy stawiają na murale historyczne, które wkomponują się w zabytkowe ulice, na których będą realizowane. Projekty murali są uzgodnione z plastykiem miejskim.

Program festiwalu: 

Murale wielkoformatowe:
– ulica Augusta Cieszkowskiego
– ulica 20 Stycznia 1920
Artyści: Julian Nowicki, Tomasz Śmieszkoł

Piątek, 8 czerwca
18.00 – wernisaż wystawy „Kolory pasji” Hala Pomp ul. Gdańska 242 (wystawa trwa do 16 czerwca)
Artyści: Grażyna Szlachta

Sobota, 9 czerwca
15.00 – 18.00 – Plac Teatralny – Procesy twórcze dające możliwość podejrzenia artystów „w akcji” jak tworzą w czasie rzeczywistym – artyści których prace będą prezentowane podczas wystawy ‘Young and Inspired’ w Bydgoskim Centrum Sztuki (wernisaż odbędzie się tydzień później czyli 15 czerwca o godzinie 18.00)

21:00 – Flash Mob – Plac Teatralny – Kolory Bydgoszczy (w ramach festiwalu ‚Weekend legend i tradycji bydgoskich’)

Środa, 13 czerwca
18.00 – otwarcie wystawy „Czy to widzisz?” – Parzymy Tutaj ul. Długa 61 (wystawa trwa do 16 lipca)
Artyści: Marlena Szczółko

Czwartek, 14 czerwca
18.00 – otwarcie wystawy „Wiatr i Woda” – Przystań Bydgoszcz ul. Tamka 2 (wystawa trwa do 30 lipca)
Artyści: Waldemar Zyśk

Piątek, 15 lipca
18.00 – wernisaż wystawy „Young and Inspired” – kolektyw artystyczny Saloon Rebels
Bydgoskie Centrum Sztuki ul. Jagiellońska 47 (wystawa potrwa do 29 sierpnia)
Artyści: Swag, Wild Cherry, Someart, Mike Ortalion

Sobota, 16 czerwca
14.00 – 17.00 Artyzm uliczny, rozmaitości – kolektyw artystyczny Bite-Art; WakePark Bydgoszcz ul. Gdańska 173-175

Każdy, kto w wolnym czasie poświęca się twórczości artystycznej i chciałby zaprezentować efekty swoich działań innym, może skontaktować się z grupą Bite-Art.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama