Motyw Rzeka – darmowe warsztaty teatralne i kino plenerowe

Magdalena Jabłońska
,

Od 27 sierpnia (poniedziałek) do 31 sierpnia projekt Motyw Rzeka realizowany będzie w Bydgoszczy. Mieszkańcom Bydgoszczy i okolic organizatorzy proponują warsztaty teatralne inspirowane historiami kapitanów żeglugi śródlądowej oraz kino plenerowe.

Zajęcia odbywać się będą na barce Lemara w samym centrum miasta, przy ul. Spichlernej 1. Zarówno warsztaty, jak i pokazy filmowe są bezpłatne. Całość uwieńczy pokaz finałowy, który odbędzie się 31 sierpnia, w piątek, o godzinie 18.00.

Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz pracy warsztatowej, koncert oraz spotkanie z wodniakami, którzy opowiedzą o życiu i pracy na wodzie.

Motyw Rzeka to projekt edukacyjno-kulturalny, który po raz pierwszy wypłynął na polskie rzeki. Na wodnym szlaku Wrocław, Cigacice, Bydgoszcz działa warsztatowo w zakresie teatru i filmu. Inspiracją do jego realizacji są autentyczne historie kapitanów żeglugi śródlądowej.

W każdej miejscowości na pokładach dużych jednostek: barka Irena we Wrocławiu, Statek Kultury w Cigacicach oraz barka Lemara w Bydgoszczy odbywają się warsztaty teatralne, a ich uwieńczeniem jest pokaz finałowy, który w Bydgoszczy odbędzie się 31 sierpnia.

Dodatkowym elementem projektu jest Kino Plenerowe, w którym prezentowane są materiały filmowe w ciekawy sposób dotykające obszaru teatru, m.in., rejestracje spektakli, filmy eksperymentalne. Szczegółowy opis filmów Kina Plenerowego jest dostępny tutaj.

Na pokładach barek odbywają się również spotkania z wodniakami, którzy opowiadają o życiu na wodzie, dzielą się historiami i przeżyciami związanymi z żeglugą.

Harmonogram warsztatów w Bydgoszczy (27-31 sierpnia):

1 DZIEŃ – 27 sierpnia

16.00 – 20.00 – warsztaty z emisji głosu, dykcji i improwizacji,
21.30 – Kino Plenerowe: Teatr Usta Usta Republika, spektakl pt. Uczta

2 DZIEŃ – 28 sierpnia

16.00 – 20.00 – warsztaty dramaturgiczne wokół historii kapitańskich – budowanie scenariusza, warsztaty z działań w przestrzeni,
21.30 – Kino Plenerowe: LABORATORIUM REJS – cykl etiud dokumentalnych opowiadających o życiu na rzece

3 DZIEŃ – 29 sierpnia

16.00 – 20.00 – warsztaty dramaturgiczne i scenograficzne, warsztaty z improwizacji wokół materiału dramaturgicznego,
21.30 – Kino Plenerowe: Aleksandra Mazoń, film pt. Lato

4 DZIEŃ – 30 sierpnia

16.00 – 20.00 – przygotowywanie pokazu – działania improwizowane i aktorskie zgodne ze scenariuszem,
21.30 – Kino Plenerowe: Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, animowane filmy w motywie rzeki i teatru

5 DZIEŃ – 31 sierpnia

18.00 – pokaz pracy warsztatowej/spotkanie z publicznością

Na warsztaty zapisać można się tutaj.

materiały nadesłane: Maja Ziarkowska, koordynator projektu Motyw Rzeka

 

Reklama