Moniuszko oblężony, czyli zima w Strasznym dworze

Wiktoria Raczyńska
,

W XVII-wiecznej Polsce noc sylwestrowa nie wyróżniała się specjalnie od innych, poza tym, że wróżono na temat małżeństwa, urodzaju czy pogody. Przełom roku świętowano w zaciszu dworków, na przyjęciach z ponczem i polowaniami.

I tak jest w operze Moniuszki. „Straszny dwór”, czerpiący wątki libretta z XVII-wiecznej gawędy i wspomnień Moniuszki z dzieciństwa w dworze dziadka (wielki zegar z kurantem), to „podróż sentymentalna” w krainę mitu sarmackiego. Podczas pracy nad „Strasznym dworem” inwencja muzyczna Moniuszki znalazła się w swoim żywiole. W ariach i chórach pobrzmiewają nawiązania do rodzimego folkloru i lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki reprezentuje gatunek opery komicznej (komediowa intryga opery – śluby kawalerskie i wynikające z nich perypetie, umizgi Damazego do Hanny, strasząca „dusza zegara”). O ponadczasowej, mistrzowskiej wartości artystycznej dzieła zadecydowały takie cechy, jak wyraziste charakteryzowanie postaci, pomysłowość harmoniczna, świetna konstrukcja scen zespołowych, barwna instrumentacja. Sam Moniuszko, w spektaklu Opery Nova wyreżyserowanym przez Natalię Babińską, obecny jest jako moderator wydarzeń scenicznych, trzymane przez niego rekwizyty zapowiadają kolejne sceny.

Najbliższe przedstawienia (28, 29 lutego o godzinie 19.00 i 1 marca o godzinie 18.00) są „oblężone” przez publiczność. Dział Obsługi Widzów codziennie odwiedza kilkadziesiąt osób zainteresowanych nabyciem biletów z ew. zwrotów lub „wejściówek”.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak, w głównych partiach solowych wystąpią: Łukasz Załęski (Stefan), Janusz Żak (Zbigniew), Leszek Skrla (Miecznik), Julia Pruszak (Hanna), Dorota Sobczak (Jadwiga).

Tradycyjnie, od kilkunastu sezonów artystycznych, jeden ze spektakli przygotowywany jest z udziałem studentów Wydziału Wokalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej. Teraz wystąpią oni w sobotnim przedstawieniu.

zdjęcie: Marek Chełminiak

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama