Moja Ojczyzna jest Muzyką

Wiktoria Raczyńska
,

Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy zaprasza na koncert „Moja Ojczyzna jest Muzyką”, który będzie miał miejsce 5 listopada, o godzinie 17.00, w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy istnieje już ponad 90 lat i jest zaliczany do czołowych instytucji szkolnictwa muzycznego w kraju. Dzieje Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina łączą się z powstaniem, kształtowaniem i rozwojem dwudziestowiecznego życia muzycznego w Polsce i w regionie kujawsko-pomorskim, doskonale wpisując się w historię i kulturę naszego kraju. Tu właśnie kształtowane były prawdziwe wartości życiowe, tu rodziły się najpiękniejsze i najbardziej nieprawdopodobne marzenia, tu dorastali najbardziej twórczy i utalentowani młodzi ludzie, rozsławiający Polskę na całym świecie.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju i dziś powinno być okazją do radości i celebrowania wspólnoty. Inicjatywy, które Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy zaplanował w roku 2018, to przedsięwzięcia, które doskonale wpisują się w tematykę oficjalnych obchodów i jubileuszy uchwalonych przez Sejm RP.

Plakat - Moja Ojczyzna jest MuzykąNajważniejszym i najmocniejszym akcentem będzie wydarzenie Moja Ojczyzna jest Muzyką – koncert w Filharmonii Pomorskiej, który odbędzie się 5 listopada 2018 roku, o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Zaprezentują się wybitni artyści, Orkiestra Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, Chór Mieszany Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych oraz zaproszony Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Księdza Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku, Chór Wydziału Wokalnego im. Felicji Krysiewicz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych. Solistą wieczoru będzie fenomenalny młody wirtuoz fortepianu, uczeń Klasy Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy –CHENG SENG YE, który wykona wraz z Orkiestrą Symfoniczną Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Ponadto, w programie muzycznego wieczoru zebrani goście usłyszą Bogurodzicę, Hymn Narodowy, Laudate Pueri F. Mendelssohna, Completorium G. Gorczyckiego oraz Alleluja G. F. Haendla. Na organach towarzyszyć będzie zespołom chóralnym Michał Dzięcioł. Młodzi muzycy zagrają pod batutą dyrygentów: Henryka Wierzchonia, Aleksandry Gruczy-Rogalskiej, Agnieszki Sowy, ks. Kazimierza Dąbrowskiego.

Dodatkowo rok 2018 został ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta, poety, eseisty, dramaturga, twórcy słynnego cyklu poetyckiego Pan Cogito, kawalera Orderu Orła Białego, laureata ponad dwudziestu nagród literackich. Autorem dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta jest Andrzej Franaszek, który 7 listopada w Auli im. Św. Jana Pawła II w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy (ul. Gdańska 71) spotka się z młodym pokoleniem Polaków. Opowie o niestrudzonym podróżniku, porywającym eseiście, genialnym poecie, nieprzeniknionym człowieku budującym swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom – płynącym pod prąd.

Wydarzenia zaplanowane w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy – w ramach projektu Moja Ojczyzna jest Muzyką – z pewnością wpłyną na rozwój młodych Polaków, ich wrażliwości i szacunku do Ojczyzny, wypromują artystów, aktywność historyczną, upowszechnią kulturę muzyczną.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się w radosne świętowanie niepodległości. Każdy z nas jest jej częścią – każdy z nas tworzy ją na co dzień.

materiały nadesłane: Joanna Derenda-Łukasik, pianista, pedagog, rzecznik Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych
im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy

Reklama