Mocne brzmienia w muszli

Wiktoria Raczyńska
,

Szwedzki Atlas Losing Grip, legenda polskiego punka Dezerter, formacja Blindead i kilkanaście innych zespołów zagrają podczas 12. edycji Muszla Fest, największego rockowego festiwalu w regionie kujawsko-pomorskim. Tegoroczna edycja przynosi wiele zmian – gra więcej zespołów, festiwal jest dłuższy i towarzyszy mu pole namiotowe. Zapowiadają się dwa dni bezpłatnego, gitarowego szaleństwa.

Line-up Muszla Fest 2014 wypełniają znakomite składy rockowe, metalowe, punkowe i hard-core’owe. W tym roku, 28-29 sierpnia zagrają one po raz pierwszy na scenie plenerowej, ustawionej w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Wokół sceny powstanie festiwalowe miasteczko namiotowe, a sama impreza wydłuży się do dwóch dni. Mimo tego, wstęp na festiwal pozostanie bezpłatny. Organizacją, jak co roku, zajmie się Rebel Music BDG i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Muszla Fest 2014 to dwa dni koncertów granych w plenerze do późnego wieczora, 19 artystów na dwóch scenach, kino, pole namiotowe, stoiska gastronomiczne, stoiska z gadżetami muzycznymi oraz dużo frajdy z powodu obcowania z muzyką, która nie zawsze trafia do odbiorców poprzez oficjalnie działające media, a która znajduje uznanie wśród wielopokoleniowej publiczności.

Poza wspomnianymi gośćmi specjalnymi, na scenie pojawi się silna reprezentacja zespołów wywodzących się z Bydgoszczy – None, Upside Down, Heldorado, Dopamina czy kontrowersyjna Butelka z Torunia. Stawkę uzupełniają też trzy grupy wyłonione w specjalnym dorocznym konkursie dla młodych, wchodzących na rynek grup.

Bardzo ważnym elementem Muszla Fest 2014 będzie hołd, jaki zostanie oddany Marcinowi Kornakowi, przedwcześnie zmarłemu poecie i działaczowi społecznemu. Dla współzałożyciela Grupy Anty-Nazistowskiej i Stowarzyszenia Nigdy Więcej wystąpi specjalnie powołana do życia przez jego przyjaciół z bydgoskiego środowiska hard-core-punk, grupa Martin Eden Tribute. Kornak był liderem ruchu antyrasistowskiego w kraju, a Nigdy Więcej – największą w Polsce organizacją monitorującą incydenty o charakterze rasistowskim, ksenofobicznym i faszystowskim, a także prowadzącą liczne kampanie społeczne na rzecz tolerancji i promocji wielokulturowości.

Bydgoski festiwal Muszla Fest, odbywa się po raz kolejny przy wsparciu finansowym miasta Bydgoszczy. Jest to jedyna w naszym mieście rockowa cykliczna impreza, która systematycznie rozwija się od roku 2003. Nazwa festiwalu związana jest z muszlą koncertową w Parku Ludowym, w której impreza odbywała się przez ostatnie 10 lat.

Organizatorzy stawiają sobie za cel prezentowanie różnorodnych form gitarowego, rockowego grania, z których gród nad Brdą znany jest w całym kraju. Z biegiem lat formuła festiwalu ewoluowała, a ze względu na rosnące zainteresowanie wykonawców, pojawiła się potrzeba zorganizowania konkursu dla młodych, jeszcze nie spełnionych zespołów, które chcą kroczyć krętą i wyboista ścieżką rock’n’rolla. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 25 zespołów z kraju i zagranicy. Niezależne jury wytypowało 3 formacje, które zdobyły w ten sposób możliwość wystąpienia podczas głównego koncertu konkursowego: Mordercy P (Bydgoszcz), Egoistic (Bydgoszcz) oraz Weartists (Brześć Litewski, Białoruś). Zaprezentują się one publiczności pierwszego dnia festiwalu. Warto dodać, iż nagrodą główną w konkursie jest realizacja nagrań na płytę w studiu A/V Studio w bydgoskim MCK.

Jak wspomnieliśmy, w dużym stopniu pierwszy dzień festiwalu związany będzie z upamiętnieniem postaci przedwcześnie zmarłego poety i działacza społecznego Marcina Kornaka. Współzałożycielowi G.A.N. i stowarzyszenia Nigdy Więcej poświęcony będzie występ grupy przyjaciół z bydgoskiego środowiska hard-core-punk, którzy pod nazwą Martin Eden Tribute przedstawią utwory z repertuaru, m.in., Schizmy, do których niebanalne teksty napisał właśnie Marcin, kryjący się pod pseudonimem Martin Eden. Na terenie parku równocześnie powstawać będzie mural inspirowany społeczną działalnością Kornaka. Ostatnim akcentem upamiętnienia Marcina będzie premiera dedykowanego jemu dokumentalnego filmu pt. „Ewolucja buntowników”, przedstawiającego losy bydgoskich muzyków z zespołów Kompania Karna/Schizma na tle przemian społecznych przełomu lat 80/90 XX wieku. A na finał czwartkowych koncertów bydgoski zespół None celebrował będzie swoje 15-lecie działalności estradowej.

Drugiego dnia festiwalu zagra po raz pierwszy w Polsce, zdobywający coraz większą popularność w Europie, szwedzki zespół Atlas Losing Grip, wykonujący muzykę z nurtu tzw. kalifornijskiego melodyjnego hard-core. Tego samego wieczoru legenda polskiej sceny punk-rockowej Dezerter, podczas koncertu, premierowo wykona utwory z najnowszej, dopiero co nagranej płyty. Na zamknięcie festiwalu grupa Blindead zaprezentuje show, będący połączeniem niebanalnej muzyki z obrazem.

Ponadto uczestnicy będą mogli przez dwa dni, na dwóch festiwalowych scenach obejrzeć i posłuchać koncertów zespołów QULTURKA, BUTELKA, UNBORN SUFFER, HELDORADO, UPSIDE DOWN, DOPAMINA, VIDIAN, BRUDNE DZIECI SIDA, NEW DAY RISE, 1125 czy EYE FORN AN EYE.

materiały nadesłane: Rebel Music BDG

Reklama