Mocne akcenty w jubileuszowym kalendarzu Opery Nova

Wiktoria Raczyńska
,

Będą dwa uroczyste koncerty, będzie też ryzykowna, ale warta tego ryzyka premiera „Stabat Mater” i „Harnasiów” Karola Szymanowskiego. A „Rusałka” i „Zniewolony umysł” zostaną wydane na DVD. I, aby świętowanie jubileuszu przeciągnąć na cały sezon, oferta specjalna dla równolatków opery – możliwość zakupu biletu na dowolnie wybrany spektakl w miesiącu urodzenia za 60 groszy.

Sześćdziesiąty sezon artystyczny Opery Nova rozpoczęła „Baronem Cygańskim”. To mocne i pewne uderzenie rozpoczynające jubileusz, ponieważ ta inscenizacja ostatnio zrobiła furorę w Operze Leśnej w Sopocie. – Tam ten spektakl obejrzało ponad 5 tysięcy ludzi. Niektórzy zdecydowali się wręcz obejrzeć tę operetkę dwa razy, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, nawet u zagorzałych melomanów. Nie ukrywam, że nasz opera wiąże z tym występem duże nadzieje pozyskania tamtejszego rynku i publiczności. Już Pomorzanie coraz chętniej przyjeżdżają na nasze, nawet te szeregowe, spektakle, jednak wciąż liczymy na więcej – przyznaje Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.

Spektakle bezpośrednio związane z jubileuszem zbiegną się w październiku w czasie ze Światowymi Dniami Muzyki. Będą dwa uroczyste koncerty – 1 i 2 października. Ich inscenizacja i reżyseria trafiła w ręce wypróbowanych już realizatorów, których zaangażowaliśmy z premedytacją, aby te koncerty nie były tak strasznie napuszone, ale zarazem pełne nostalgii i humoru. Ten humor, mam nadzieję, zapewnią nam materiały archiwalne telewizji regionalnej, które będą pokazywane w tle koncertu, ale także materiały prywatne Andrzeja Wendyńskiego, obecnie szefa Pointela, syna dyrygenta, który wiele lat w Bydgoszczy pracował, a którego pasją było kręcenie filmów. Te materiały poddane cyfryzacji zostały nam udostępnione. Tam są nie tylko fragmenty spektakli, ale i fragmenty pochodów pierwszomajowych z udziałem artystów opery, wyjazd na grzybobranie. Zadbamy o to, aby te koncerty były przebogate i urozmaicone – zachęca do obejrzenia Maciej Figas.

dsc_2440Na jesień, a dokładnie 22 października, planowana jest premiera „Stabat Mater” i „Harnasiów” Karola Szymanowskiego. Nawet sam dyrektor opery przyznaje, że to premiera dość ryzykowna. – „Harnasie” są baletem niezwykle rzadko wystawianym, co też jest pewnym kuriozum. Mówię to z pewną dozą lęku, bo dziwiąc się, że inni tego nie robią, może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to dzieło po prostu nie dotrze do publiczności w takim stopniu w jakim chcielibyśmy. Chyba jesteśmy bardzo odważni decydując się na takie ryzyko. Liczę na to, że właśnie z Robertem Bondarą stworzymy spektakl, o którym będzie głośno, mimo że na początku tak się wcale nie zapowiadało – dzieli się swoimi obawami dyrektor opery.

Będą też atrakcje dla 60-latków. – Aby nie zawężać tego świętowania tylko do października i aby rozciągnąć go na cały sezon, mamy propozycję dla równolatków opery. Każdy z jubilatów, który w danym miesiącu kończy 60 lat może nabyć jeden bilet za 60 groszy na wybrany w danym miesiącu spektakl z wyłączeniem premier, koncertów sylwestrowo-noworocznych i Bydgoskiego Festiwalu Operowego.Wystartowaliśmy w ubiegłą środę i mamy nadzieję, że w ten sposób jubileusz utrwali się jeszcze bardziej – mówi Ewa Chałat z działu promocji. – Dla urodzonych latem, też znajdzie się jakieś rozwiązanie – uspokaja Maciej Figas.

Do sprzedaży trafią też aż dwie płyty DVD. – Płyty z premedytacją chcemy wydać w sezonie jubileuszowym. Pierwsza to „Rusałka”, Antonina Dworaka. To nagranie jest w ostatniej fazie masteringu. Od strony jakościowej jest to rzecz niebywała. Myślę, że sprawi ogromną satysfakcję wszystkim, którzy po to nagranie sięgną – cieszy się już na samą myśl Maciej Figas. – Drugą płytą, jeszcze na etapie montażu, jest „Zniewolony umysł”. Chcemy utrwalić coś co poza „Rusałką” właśnie, było pewnym fenomenem, co nie pozostawia obojętnym praktycznie nikogo z widowni, nawet tych, którzy nie lubią baletu.

Bilety na koncerty sylwestrowe można kupować od 24 października. Tym razem prowadzącym koncerty będzie osoba, o którą opera zabiegała już wiele lat – Maciej Stuhr. Ceny zbliżone do ubiegłorocznych.

Reklama