Mocna piątka na Animocjach

Marek Tomaszewski
,

Już 14 kwietnia dowiemy się kto otrzyma Bydgoską Nagrodę dla Filmu Animowanego – najważniejsze trofeum festiwalu filmów animowanych Animocje. To jedyny w północnej Polsce festiwal dedykowany ambitnej animacji autorskiej. W jury zasiądą znakomici filmowcy z Hiszpanii i Polski oraz… muzyk hard-core’owej Schizmy.

Anna Solanas, Renata Gąsiorowska, Marc Riba, Tomasz Siwiński i Arkadiusz Wiśniewski to skład festiwalowego jury. Gdyby zebrać razem ich festiwalowe nagrody byłoby ich grubo ponad 250. W połowie kwietnia zasiądą w sali kina Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, by oceniać filmy nadesłane z kilkudziesięciu krajów świata.

Anna Solanas pracuje od 16 lat w duecie z Marc’kiem Riba przy tworzeniu animacji lalkowych. Razem stworzyli 12 filmów krótkometrażowych, które zakwalifikowały się do ponad 1200 festiwali na całym świecie i zdobyły ponad 150 nagród. Ich dzieła charakteryzuje autorski, unikatowy styl. W szczególnym kręgu ich zainteresowań znajduje się złożony, pełen sprzeczności świat dzieci, gdzie niewinność i wyobraźnia pozostają nierozerwalnie związane z okrucieństwem i małostkowymi obsesjami.

Renata Gąsiorowska i Tomasz Siwiński to prawdziwe, “polskie towary eksportowe”. Ich filmy zdobyły na całym świecie ogromną ilość nagród, wspaniale reprezentując nasz kraj.

Gąsiorowska jest animatorką, reżyserką i autorką komiksów Jej film „Cipka” jest jedną z najczęściej nagradzanych w świecie polskich animacji. Nagrodzoną ją m.in. na AFI Fest w Los Angeles, Animafest w Zagrzebiu oraz na prestiżowym SXSW w Houston. Warto dodać że w swoim ouevre ma bydgoski akcent. Film „Łukasz i Lotta” zdobył w 2014 roku III nagrodę na ANIMOCJACH.

Tomasz Siwiński rozbił bank nagród filmem “Niebieski Pokój”. Jego premiera odbyła się na Festiwalu w Cannes, a potem przyszło wiele nagród, m.in., na Curtas Vila do Conde w Portugalii oraz Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Muzyk Arkadiusz “Pestka” Wiśniewski –  od połowy lat 90. frontman hardcorowego zespołu Schizma, dj-turntablista, kolekcjoner winyli, promotor koncertów i imprez klubowych. Jest także perkusistą awangardowej hip-hopowej grupy B.O.K.

Nowością na Animocjach są autorskie pokazy jurorów i jurorek. Renata Gąsiorowska zaprezentuje program oparty na filmach, które najbardziej ją inspirują i zachwycają.

Tak opisuje swoje kryteria doboru: – Do mojego programu wybrałam filmy, które wyjątkowo mnie zauroczyły albo przestraszyły (albo jedno i drugie), filmy które zapamiętałam też dzięki niepowtarzalnej plastyce, ciekawej albo prowokującej koncepcji.

W jej programie zobaczymy „Hot Dog Hands”, „Fruit Fruit”, „The Pride of Strathmoor”. Pokaz filmów wybranych przez Renatę Gąsiorowską odbędzie się w środę, 11 kwietnia, o godz. 21.00.

Tomek Siwiński pokaże wybór swoich najlepszych produkcji. Pokaz (i spotkanie z autorem) odbędzie się także w środę, 11 kwietnia, o 19.30.

Obejrzymy pełną poezji i nostalgii opowieść o przemijaniu “Telewizor” (TV-SET), historię przedziwnego wydarzenia pewnego małego chłopca “Mały czarny kwadrat” (Little black square) oraz poruszającą animację “Sprawa Moczarskiego” (Moczarski’s case) – animowany portret Kazimierza Moczarskiego – kapitana Armii Krajowej, autora „Rozmów z katem” – generałem SS i  likwidatorem warszawskiego getta Jürgenem Stroopem.

8. Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się 8-14 kwietnia w kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Strona internetowa festiwalu: www.animocje.com.

Materiał nadesłany: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama