Mistrzyni plastelinowej animacji w jury konkursu

Wiktoria Raczyńska
,

W jury bydgoskich Animocji zasiądzie Monika Kuczyniecka czołowa polska twórczyni animacji plastelinowych. Wielokrotnie nagradzana, ceniona jest także przez muzyków. Plastelinowe teledyski nakręciła między innymi dla Voo Voo, Czesław Śpiewa i Dagadana.

O Monice Kuczynieckiej można by powiedzieć, że kwestią czasu jest, gdy zostanie „polskim Nickiem Parkiem”, twórcą Wallace i Gromita. Polska artystka swoje filmy realizuje w charakterystycznej technice animacji w plastelinie.

Na Animocjach będzie oceniać pracę innych, co jak powiedziała podczas przedfestiwalowej konferencji prasowej, nie będzie dla niej prostym zadaniem. – Odsuwam na bok myśli o ocenach technicznych i zdam się na to, co podpowie moja intuicja. Przede wszystkim będę zwracała uwagę na pomysłowość – mówiła.

Prace Moniki Kuczynieckiej to bajecznie kolorowe animacje pokazujące wielką wyobraźnię i biegłość techniczną, co zostało już docenione przez jurorów, m.in., Yach Film Festival i Międzynarodowego Festiwalu Brasil Stop Motion, gdzie w 2012 roku otrzymała statuetkę za całokształt twórczości. W 2010 portal Stopklatka i stacja Kino Polska przyznały jej nagrodę OFFowe Odkrycie Roku.

Mionika Kuczyniecka kadr z filmuMonika Kuczyniecka jest autorką takich animacji jak „Tadzik kładzie panele”, „Tramwaj”, „Ucieczka” (do muzyki Czesław Śpiewa), „Zabawki” (do muzyki Bajzla), „Wszystkie mają po chłopaku” (do muzyki Dagadana) czy „Bang Bang” (do muzyki VooVoo).

Rodowita bydgoszczanka, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie mieszka i tworzy. Obecnie pracuje nad projektem w ramach programu „Młoda Polska”. W jego czasie, dzieci zaproszone do prac warsztatowych, będą wspólnie z Moniką realizować film animowany na temat emigrantów. Monika Kuczyniecka ma już doświadczenie w pracach dla dzieciaków, jest autorką teledysku grupy Jerz Igor pt. „Królewicz”.

Podczas Animocji (w sobotę, 23 kwietnia o godzinie 17.00 w kinie „Orzeł”) odbędzie się pokaz specjalny wszystkich filmów Moniki Kuczynieckiej.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy, MCK Bydgoszcz

Reklama