„Mistrzowie” w Galerii Sztuki Nowoczesnej

Marek Tomaszewski
,

Muzeum Okręgowe zaprasza od 11 listopada do zwiedzania ekspozycji przybliżającej wybrane prace malarskie i rzeźbiarskie z kolekcji bydgoskiego muzeum.

Wystawa pt. „Mistrzowie” ukazuje najbardziej reprezentacyjne dzieła bydgoskiego muzeum (także skarby na co dzień nie pokazywane), autorstwa twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki od końca XVIII do początku XX wieku. Zobaczyć będzie można dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka czy Józefa Chełmońskiego. Interesujący akcent stanowić będą obrazy artystów związanych z naszym miastem, jak na przykład dzieła Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, Waltera Leistikowa i Jerzego Rupniewskiego.

SONY DSC

Wystawę można zobaczyć już w najbliższą sobotę w godzinach otwarcia muzeum (10.00-16.00). Będzie ona czynna jest do 28 stycznia 2018 roku.

Na oprowadzanie po wystawie muzeum zaprasza 23 listopada na godz. 17.00. Wstęp wolny.

11listopadaMuzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy włącza się w Obywatelskie Obchody Święta  Niepodległości w Bydgoszczy. 11 listopada zaprasza do Spichrzy nad Brdą. Tam, między innymi, oprowadzać nas będzie po wystawie sam Józef Piłsudski, stworzymy własnoręcznie okolicznościowe kotyliony i dowiemy się nieco więcej na temat smakołyków polskiego wodza.

W programie:

10.00 – 16.00 – zwiedzanie wystawy stałej „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy –  poznaj rodowód historyczny Bydgoszczy”
11.00, 13.00 – oprowadzanie po ekspozycji z Józefem Piłsudskim
10.30-11.15 – Mali patrioci – malowanie twarzy dla dzieci
11.30-14.30 – Biały i czerwony – stanowiska warsztatowe tworzenia kotylionów i flag patriotycznych (strefa wejściowa ul. Spichlerna)
14.00-15.00 – Przepis na niepodległość. Patriotyczne smakołyki i rogale św. Marcina – prelekcja o tradycjach kulinarnych

11 listopada na Starym Rynku pojawi się także wystawa posterowa„Józef Piłsudski a Bydgoszcz”.

W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. Jubileusz ten jest pretekstem do przypomnienia biografii Marszałka Polski oraz przybliżenia wizyty Piłsudskiego w mieście nad Brdą i upamiętniania jego osoby przez bydgoszczan w okresie II RP, a także współcześnie.

Po 11 listopada wystawa zostanie przeniesiona na ul. Spichlerną.

materiał  i zdjęcia: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Reklama