Misterium Męki Pańskiej ponownie w Dolinie Śmierci

Magdalena Jabłońska
,

Historia fordońskiego Misterium Męki Pańskiej sięga roku 2001, w którym
po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową.
Dało to początek pięknej tradycji, która jest kontynuowana i która podejmuje co
raz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i
światła wydarzenia pasyjne.

Główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia temu miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej, należnej czci, hołdu i pamięci. 7 października 2008 roku świątynia Matki Boskiej Królowej Męczenników, usytuowana przy Dolinie Śmierci, podniesiona została do rangi sanktuarium, a kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

Wyjątkowość bydgoskiego Misterium, tkwi w corocznym nowym, niepowtarzalnym scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana w perspektywie różnych wydarzeń historycznych, bądź współczesnych, biblijnych, bądź obyczajowych, różnych postaci, bądź problemów życiowych.

Dotychczasowe tytuły przedstawień:
– 2001 r. – „Ludzkie sprawy”,
– 2002 r. – „Dialog pokoleń”,
– 2003 r. – „Miriam”,
– 2004 r. – „Historia zdrajców”,
– 2005 r. – „Cóż to jest prawda?”,
– 2006 r. – „Bóg – Honor – Ojczyzna”,
– 2007 r. – „Via Dolorosa”,
– 2008 r. – „Miłujmy czynem i prawdą”
– 2009 r. – „Dlaczego Mnie prześladujesz”
– 2010 r. – „Crux mea, lux mea”
– 2011 r. – „Duc in altum”
– 2012 r. – „A jednak…”
– 2013 r. – z powodu złych warunków atmosferycznych nie odbyło się
– 2014 r. – „ICHTIS”
– 2015 r. – „Non abbiate paura!”
– 2016 r. – „Krew i Woda”
– 2017 r. – „ECCE HOMO”
– 2018 r. – „Nie zostawię was”

Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że organizacją i koordynacją całości zajmują się ludzie młodzi: studenci z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „MARTYRIA”, we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieżowym 4don4LORD, GPS, Fundacją „Wiatrak” oraz innymi wspólnotami Sanktuarium Królowej Męczenników. Wsparciem i doświadczeniem służą również starsi, często od początku związani z dziełem Misterium. Zaangażowanie obejmuje różne dziedziny, od oprawy artystycznej, obsady aktorskiej, poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów, po dbałość o zaplecze gospodarcze. Organizatorzy to osoby płomiennego ducha, wspierane przez fachowców; przedstawicieli różnych umiejętności.

Około 350 osób (wolontariuszy) – w tym około 200 aktorów – bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu Misterium. Praca ta to opracowanie artystyczne i organizacyjne przedsięwzięcia, próby przed Misteriami, przygotowanie dekoracji i strojów, zapewnienie wyżywienia dla wszystkich
uczestników prób oraz bezpośrednie zaangażowanie aktorskie w Misterium.

PRZYJACIELU…

To hasło tegorocznego XIX Misterium Męki Pańskiej, które jest swoistym zaproszeniem do odkrycia w sobie tej prawdy. On jest w naszych sercach, w naszym życiu każdego dnia. Lecz niestety codzienne obowiązki, zadania, zabieganie nie pomagają nam w tym. Przede wszystkim chcemy usłyszeć głos
Boga, który wzywa każdego z nas po imieniu. Misterium jest nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest przede wszystkim próbą spojrzenia,
jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród naszych spraw, w naszej codzienności, i jak bardzo nas przemienia. Hasło tegorocznego Misterium Męki Pańskiej jest zaproszeniem, by odkryć prawdę, że Bóg wychodzi nam na spotkanie i mówi każdemu z nas „Przyjacielu”. I tu nie chodzi o samo słowo, ale o relacje. Bóg wszedł z nami w głęboką relację przyjaźni, by w taki sposób powiedzieć nam, że jesteśmy dla Niego ważni, bo przecież nie ma większej miłości, niż oddać życie za swoich przyjaciół. A my
jesteśmy Jego przyjaciółmi (por J 15, 13).

To wielkopostne dzieło wpisało się w tradycję naszej diecezji w Niedzielę Palmową. Rok rocznie w ramach obchodów diecezjalnych Światowego Dnia Młodzieży, przybywa tego dnia blisko 20 000 widzów, by przez uczestnictwo w Misterium jeszcze pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA
Mariola Ciesielska

GŁOWNI AKTORZY
Łukasz Nowacki – Jezus
Małgorzata Kwiatkowska – Maryja
Mariusz Odjas – Centurion
Jacek Jędrzejczyk – Piłat
Katarzyna Lewandowska – Marta
Zofia Majczyk – Maria
Bartłomiej Iwański – Łazarz

MUZYKA
Przygotowaniem muzyki tego wydarzenia zajmują się Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

X I X Misterium Męki Pańskiej pt. „ Przyjacielu… ” odbędzie się w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2019 roku w fordońskiej Dolinie Śmierci w dwóch odsłonach – o godzinie 16.00 i 20.00.

materiały nadesłane: Agnieszka Woźna, Duszpasterstwo Akademickie Martyria

Reklama