Minifestiwal opery włoskiej

Marek Tomaszewski
,

Na zakończonym niedawno Bydgoskim Festiwalu Operowym opera włoska nie była reprezentowana, za to w repertuarze Opery Nova w tym miesiącu aż trzy tytuły wielkich kompozytorów rodem z Italii.

W bieżącym tygodniu „Rigoletto” (11, 12 maja, godz.19.00, 13 maja, godz.18.00). Verdi dokonał zmian w powieści  Victora Hugo, która stała się kanwą libretta: dwór francuski stał się księstwem Mantui, zmienione zostały imiona bohaterów. Tytułem opery  jest imię noszone przez pokracznego książęcego błazna. Rigoletto odrzucony i wyśmiewany, w naturalny sposób odgrywa się na otaczających go ludziach, aż sam pada ofiarą tragicznych zrządzeń losu.

Wykonawcami roli tytułowej będą: ukraiński baryton Andrij Shkurhan od blisko 30 lat występujący na polskich scenach (w Bydgoszczy słyszeliśmy go jako hrabiego di Lunę w „Trubadurze” oraz tytułowego „Nabucca”)  i Adam Woźniak, artysta z dorobkiem wielu pierwszoplanowych ról w Operze Nova.

Jako Książę Mantui wystąpią: znany doskonale bydgoskiej publiczności Łukasz Załęski,  oraz – po raz pierwszy na scenie Opery Nova – Łukasz Gaj, współpracujący z Operą Wrocławską, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Wielkim w Poznaniu. Pełni także funkcję dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (posiadłości, która zachowała się po światowej sławy pianiście i kompozytorze) .

W roli Gildy: Krystyna Nowak i Victoria Vatutina. Jako Maddalena: Darina Gapicz i Małgorzata Ratajczak.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

MADAMA BUTTERFLY. opera Nova. Katarzyna Nowak Stańczyk w roli tyt. fot.Andrzej MakowskiZa tydzień ( 18, 19, 20 maja) werystyczna i egzotyczna opera Pucciniego „Madame Butterfly” z Iwoną Krzywicką i Katarzyną Nowak-Stańczyk w roli tytułowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas.

Napój Miłosny.Opera Nova. Victoria Vatutina jako Adina i Chór. fot.Marek Chełminiak, archiwum Opery Nova..Ostatni piątek, sobota i niedziela maja ( 25, 26, 27 maja)  należeć będą do Donizettiego i  komicznego „Napoju miłosnego”, w którym główne partie zaśpiewają: Julia Iwaszkiewicz/ Victoria Vatutina (jako Adina) oraz Łukasz Załęski/ Szymon Rona ( Nemorino).

materiał: Ewa Chałat, Opera Nova; zdjęcia: czołowe „Rigoletto”, fot. archiwum Opery Nova, „Madame Butterfly”, fot. Andrzej Makowski, „Napój miłosny”, fot. Marek Chełminiak

Reklama