Mini-Rozmówki z Pamelą Bożek w bwa

Wiktoria Raczyńska
,

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza do udziału w nieodpłatnych warsztatach w ramach realizacji projektu Pameli Bożek Mini-Rozmówki.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 lipca (piątek), w godzinach od 15.00 do 20.00 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (ul. Gdańska 3).

Jeśli któreś z poniższych określeń/doświadczeń jest tobie bliskie – przyjdź na warsztaty.
• jesteś uczennicą/uczniem szkoły średniej
• jesteś osobą po 60 roku życia
• samodzielnie wychowujesz dziecko
• mieszkasz w Bydgoszczy od niedawna
• język polski nie jest twoim pierwszym językiem
• jesteś osobą z niepełnosprawnością
Efekty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane podczas wystawy 26 lipca 2019 o godzinie 17.00 przy Gdańskiej 3 w Bydgoszczy.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do pobrania tutaj.

SZCZEGÓŁY PROJEKTU:

Mini-Rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polskie to artystyczny projekt partycypacyjny realizowany w ramach rezydencji Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Zakłada ścisłą współpracę z mieszkankami i mieszkańcami Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Grupie – miejscowości oddalonej o 60 kilometrów od Bydgoszczy.

Jako artystka-rezydentka i autorka projektu Pamela Bożek chciałaby zaprosić do udziału osoby, które będą współtworzyć grupę polskojęzyczną – mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy, gotowe/gotowych, by dzielić się swoim osobistym doświadczeniem miasta.

Być może pamiętacie serię wydawniczą mini-rozmówek. To zbiór prostych zwrotów dostosowanych do codziennych sytuacji, począwszy od zakupów, przez kontakty ze służbą zdrowia, instytucjami opiekuńczymi i edukacyjnymi, transportem publicznym, dostępem do wydarzeń kulturalnych, aż po poznanie możliwości otrzymania pomocy i wsparcia w kraju, którego język lokalny jest nam obcy, w mieście, którego jesteśmy początkującymi użytkowniczkami/użytkownikami.

Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polski to forma wzajemnego wsparcia, poznania i co najważniejsze – zrozumienia. Migranci oczekujący w Polsce na przyznanie ochrony międzynarodowej, znanej jako status uchodźczyni/uchodźcy pochodzą najczęściej z Czeczenii. Oczekują wraz z rodzinami w ośrodkach zlokalizowanych z dala od dużych miast, choć paradoksalnie to w nich mają największe szanse na poznanie polskiej kultury, dostęp do działań integracyjnych, pomocy prawnej, pracy.
Projekt zakończy się publikacją mini-rozmówek w wersji papierowej i elektronicznej, a dokumentacja projektu zostanie zaprezentowana na wystawie podsumowującej rezydencję, której wernisaż planowany jest na 26 lipca 2019 roku.

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy stanie się w lipcu, na czas jej rezydencji, placówką dialogu. Będziecie pracować wspólnie – grupa polskojęzyczna i grupa czeczeńskojęzyczna, tworzona przez uchodźczynie i uchodźców z Grupy. Wsparcia w porozumieniu udzieli wam tłumaczka Khedi Alieva.

Poniższy formularz pomoże stworzyć grupę osób, których doświadczenia są możliwie najbardziej zróżnicowane – zależy jej na reprezentacji różnych grup mieszkanek i mieszkańców – młodych dorosłych, uczennic i uczniów szkół średnich, studentek i studentów, osób z doświadczeniem rodzicielstwa lub opieki nad małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnością (zapewni tłumaczenie na Polski Język Migowy), osób po 60 roku życia – emerytek i emerytów, aktywistek i aktywistów, osób pracujących w służbie zdrowia, osób z doświadczeniem migracji, dla których język polski jest językiem obcym.

Pamela wierzy, że będzie to twórcze, inspirujące spotkanie, które ujawni spektrum doświadczeń, a także zwiększy dostęp migrantów i migrantek do satysfakcjonującego, bezpiecznego użytkowania miasta, jednocześnie poszerzając kompetencje mówienia o sobie i swoich potrzebach w sposób, który będzie usłyszany i zrozumiany.

Zaprasza do wypełnienia formularza. Z wybranymi osobami skontaktuje się osobiście, pierwsze spotkanie planowane jest na piątek, 5 lipca 2019.

materiały nadesłane: Pamela Bożek

Kuratorka projektu: Danka Milewska

Reklama