Międzynarodowe Forum Perkusyjne, Drums Parade, wernisaż, warsztaty i uliczne granie

Magdalena Jabłońska
,

Już w najbliższy poniedziałek, 27 maja, startuje 13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. W tym roku, poza największymi koncertami Omary Portuondo i Richarda Bony oraz Stewarta Copelanda w towarzystwie Orkiestry Opery Nova organizatorzy przygotowali całą masę ciekawych wydarzeń festiwalowych.

Już od poniedziałku (27 maja), przez cały tydzień Bydgoszcz opanuje uliczne granie. Co dzień na bydgoskich ulicach będziecie mieli okazję spotkać takich artystów, jak doskonale znany bydgoskiej publiczności Jacek Pelc, duet Pinky Loops w towarzystwie beatboxera MAIC Bandita, Lorenzo Mena El Loren, Laboratorium Fal, duet beatboxowy Nice Guys, czy wreszcie Teatr Świetlny SPARK – wypatrujcie (i wysłuchajcie) ich uważnie. Również w poniedziałek, we foyer Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się wernisaż wystawy Piotra Tołoczko „Rytmy gestu”.

We wtorek zaś ruszy tegoroczne Międzynarodowe Forum Perkusyjne, które potrwa dwa dni (28-29 maja). W tym roku warsztatowicze szkolić się będą pod okiem takich gwiazd-pedagogów, jak Benny Greb, Marta Klimasara, Mika Takehara i Andrei Veryshka. Codzienne, popołudniowe warsztaty kończyć się będą wspólnym, wieczornym muzykowaniem mistrzów i ich uczniów. A wszystko to w MCK w Bydgoszczy.

Od środy startują też kolejne warsztaty, na które zaprosi Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. W środę (29 maja) uczyć się będziecie gry na afrykańskich bębnach Djembe i DunDun, w czwartek zaś (30 maja) poznacie tajniki gry na Cajonie.

W piątek (31 maja) tłumnie, głośno i paradnie wyjdziecie na ulice, by narobić nieco perkusyjnego rabanu. Pretekstem do tego będzie oczywiście tegoroczna Drums Parade.

W sobotę (1 czerwca) przed najmłodszych bydgoszczan organizatorzy zapraszają do Amfiteatru przy ul. Mostowej, gdzie w namiocie DrumCenter Szymon Marciniak zaprezentuje dzieciom i młodzieży podstawy gry na perkusji, udowadniając tym samym, że rytm płynie w każdym z nas. Część warsztatowa zakończy się w niedzielę (2 czerwca) rano w MCK zajęciami tanecznymi dla najmłodszych.

W poniedziałek (27 maja) w sali koncertowej MCK zagra Wojciech Karolak Trio; w czwartek zaś (30 maja) emcekową scenę podzielą Kuba Więcek Trio i Krzysztof „Puma” Piasecki 4SET. Sobota i niedziela to już koncerty tegorocznych gwiazd w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova.

materiały nadesłane: Kuba Ignasiak, MCK

Reklama