Miasto wzbogaci się o kolejny mural

Wiktoria Raczyńska
,

Konkurs na projekt i wykonanie muralu w Starym Fordonie rozstrzygnięty. Zwycięski projekt ozdobi elewację Zakładu Karnego w Fordonie.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektowanie muralu, którego kompozycja, ze względu na lokalizację w historycznej dzielnicy miasta, podkreślać będzie charakter miejsca oraz nawiązywać do historycznej architektury. Należało też uwzględnić kontekst przestrzenny oraz dopasować kompozycję do osi widokowej panoramy przy wjeździe do miasta.

Do konkursu zgłosiło się dziewiętnaście podmiotów. Komisja konkursowa wskazała projekt pt. „Brama/Gate” Tomasza Pobiedzińskiego z Poznania. Projekt został doceniony przez jurorów za to, że wykorzystując konwencję malarstwa iluzjonistycznego, w sposób subtelny, nieprzegadany zmienia panoramę od strony rzeki – pusta, płaska powierzchnia ściany Zakładu Karnego zmienia się w architektoniczną bramę, nawiązującą stylem do budowli antycznych.

1-wizualizacja muralForma bramy ma swoją symbolikę – zaprasza do wnętrza miasta, do jego poznania, do doznawania nowych wrażeń i zdobywania doświadczeń. Łacińska sentencja na fryzie niesie dodatkową treść: BONUS INTRA, MELIOR EXI, czyli: „Dobrym wejdź, lepszym wyjdź.”

Idea bramy wpisuje się w kontekst miejsca, tworząc z zaistniałą przestrzenią spójną kolorystycznie kompozycję. Brama jako antyczny akcent architektoniczny zaskakuje, zastanawia, jednocześnie stanowi swego rodzaju przedłużenie bryły kościoła. Kolorystycznie jest spójna z otoczeniem, potraktowana w malarski sposób z użyciem światłocienia stwarza nową jakość.

Mural zostanie zrealizowany na elewacji Zakładu Karnego od strony rzeki w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2018 r.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama