Miasto przygotowuje się do walki z koronawirusem

Magdalena Jabłońska
,

Miasto zawiesza przygotowania do organizacji miejskich imprez, namawia do śledzenia i stosowania się do zaleceń służb sanitarnych. Prezydent Rafał Bruski apeluje o sąsiedzką pomoc.

Podczas, dzisiejszej (10 marca) konferencji prasowej w związku z koronawirusem prezydent Rafał Bruski wraz zastępcami: Iwoną Waszkiewicz i Michałem Sztyblem poinformowali o działaniach, które mieszczą się w kompetencjach samorządu i mają charakter uzupełniający do tych podejmowanych przez rząd i służby sanitarne.

– Działania, które podejmujemy są prowadzone w oparciu o wiedzę przekazywaną przez wojewodę oraz służby sanitarne. W ramach działań uzupełniających wprowadziliśmy rozwiązania, mające na celu zapobieganie i opóźnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sytuacja jest bardzo dynamiczna – jutro jadę do Warszawy na spotkanie z premierem w tej sprawie – mówił podczas konferencji Prezydent Rafał Bruski.

Zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz przekazała informację o bieżących działaniach w instytucjach zajmujących się pomocą społeczną w mieście. W związku z przebywaniem w Domach Pomocy Społecznej osób starszych i schorowanych wprowadzono tam całkowity zakaz odwiedzin oraz dodatkowe procedury zabezpieczające. Zakaz odwiedzin obowiązuje również w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego. Do Domów Dziennego Pobytu skierujemy także prośbę o ustalenie procedur sanitarnych.

Wszelkie wytyczne wojewody dotyczące organizacji wydarzeń są już stosowane w miejskich instytucjach kultury. Imprezy masowe zostają odwoływane, a w przypadku wydarzeń o mniejszym zasięgu zarządzający instytucjami podejmą samodzielne decyzje w oparciu o stanowiska służb sanitarnych.

– W przypadku zajęć szkolnych, przedszkolnych oraz opieki żłobkowej dostosowujemy się do zaleceń wydawanych na szczeblu krajowym i wojewódzkim. Na dziś zajęcia w szkołach i przedszkolach odbywają się normalnie, z zastrzeżeniem ograniczenia wizyt i wymian w ramach współpracy międzynarodowej – tłumaczy Iwona Waszkiewicz.

Także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, podjęta została decyzja o zawieszeniu przygotowań do imprez miejskich o charakterze masowym.

– W najbliższym czasie w naszym mieście odbyć się miały m.in. Bydgoski Bieg Urodzinowy, koncert z okazji urodzin miasta, Majówka „Dumni z Bydgoszczy”, Ster na Bydgoszcz, czy Rzeka Muzyki. Jeśli zalecenia wojewody zostaną cofnięte to wrócimy do przygotowań. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas najważniejsze – zaznacza Michał Sztybel.

Prezydent zaapelował również do mieszkańców o objęcie szczególną troską bliskich i sąsiadów w starszym wieku.

– Każdy z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu seniorów i osoby w podeszłym wieku. W związku z tym, że dla tej grupy koronawirus stanowi największe zagrożenie, zwracam się do Państwa z apelem o pomoc sąsiedzką – zrobienie zakupów, wykupienie leków, zapłacenie rachunków na poczcie. Takie drobne gesty są dziś na wagę zdrowia, a nawet życia. Okażmy pomoc i wsparcie tym, którzy w tej szczególnie trudnej sytuacji najbardziej jej potrzebują. Nie bądźmy obojętni – dodał prezydent.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama