Mazowiecka przebije się do Gdańskiej

Tomasz Welcz
,

Jeszcze w tym roku ulica Mazowiecka ma zostać przedłużona do Gdańskiej. Skąd w ogóle wziął się taki pomysł? Chodzi przede wszystkim o wyprowadzenie ruchu samochodowego z jednej z najładniejszych ulic w Bydgoszczy – Cieszkowskiego – i skierowanie go właśnie ulicą o roboczej nazwie „Nowomazowiecka”.

Spaliny niszczą piękne kamienice przy Cieszkowskiego, a mieszkańcy mają dosyć przejeżdżających pod ich oknami autobusów i aut. Secesyjna ulica, która mogłaby być dużą atrakcją turystyczną, powoli traci na znaczeniu. Ale po przedłużeniu Mazowieckiej, projekt rewitalizacji strefy śródmiejskiej zakłada, że Cieszkowskiego stanie się deptakiem i odzyska swoją świetność.

DSC_0609Zanim to się jednak stanie kilka kamienic, które staną na drodze nowej Mazowieckiej, trzeba będzie, niestety, wyburzyć. Rozebrany będzie musiał zostać, między innymi, budynek przy ulicy Gdańskiej, w którym mieści się sala koncertowa szkoły muzycznej. Wejście do niego prowadzi przez bramę i podwórze, obok kamienicy pod numerem 73, która także zostanie zburzona. Od strony ulicy Pomorskiej natomiast rozebrane zostaną sklep z akcesoriami samochodowymi oraz znajdujący się za nim budynek mieszkalny.

– Właściciele otrzymają odszkodowania od miasta – informuje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. – Dyrekcji szkoły muzycznej, właścicielom i zarządcom nieruchomości został przesłany dokładny opis planowanej inwestycji.

DSC_0607Nowy odcinek Mazowieckiej – od Pomorskiej do Gdańskiej – będzie jednopasmową jezdnią, w planach jest także wydzielenie rowerowego kontrapasa. Pojawi się tam zatoka autobusowa oraz miejsca parkingowe. Odcinek ten będzie miał długość 300 metrów.

Zakończyły się już konsultacje społeczne w sprawie budowy ulicy „Nowomazowieckiej”. Projekty były do wglądu na stronie internetowej i w siedzibie ZDMiKP. Mieszkańcy mogli wyrazić swoje opinie poprzez Internet i listownie. – W sumie wpłynęło 20 różnych propozycji – od uwag dotyczących nawierzchni, ścieżek rowerowych, rozwiązań komunikacyjnych po opinie zdecydowanie negatywne, uznające projekt przedłużenia ulicy Mazowieckiej do Gdańskiej za niezbyt szczęśliwy – – mówi Krzysztof Kosiedowski. – Wszystkie propozycje będą przez nas dokładnie przeanalizowane i przekazane projektantom, którzy muszą przygotować dokumentację techniczną inwestycji. Oczywiście, w miarę możliwości, będziemy brać uwagę rozwiązania zgłoszone przez mieszkańców.

Biuro projektowe, oprócz dokumentacji drogowej, musi także opracować plan wyburzeń budynków oraz przygotować rozwiązania zabezpieczenia budynków, które z nimi sąsiadują.

Kiedy rozpoczną się prace przy budowie nowej Mazowieckiej? – Trudno wskazać konkretny termin. Wszystko w rękach projektantów – mówi Krzysztof Kosiedowski.

A jak wam podoba pomysł przedłużenia ulicy Mazowieckiej do Gdańskiej i budowy deptaku na Cieszkowskiego? Czekamy na wasze opinie i komentarze.

Reklama