Marzy ci się film o Bydgoszczy? Rusza program stypendialny

Magdalena Jabłońska
,

W sierpniu startuje kolejna odsłona programu stypendialnego w ramach projektu pod nazwą Bydgoska Tożsamość Filmowa istniejącego przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Tegoroczna BTF będzie “przyspieszonym laboratorium scenariuszowym” dla twórców, którzy napiszą scenariusz z Bydgoszczą w tle. Na osoby zakwalifikowane do BTF czeka finansowe stypendium oraz zajęcia z wybitnymi reżyserami.

W tym roku MCK ufunduje w ramach BTF pięć stypendiów po 4000 zł brutto każde. Mają one zostać przeznaczone na napisanie pierwszego draftu scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle. Do rozwoju swoich tekstów stypendyści będą mogli wykorzystać 7-dniowe warsztaty z reżyserami – Wojciechem Marczewskim i Maciejem Sobieszczańskim, które odbędą się w listopadzie.

BTF ponownie koncentruje się na projektach scenariuszowych, które zastąpiły w 2017 roku dotychczasową strategię wspierania produkcji filmów dokumentalnych. Celem programu jest dziś budowa bazy scenariuszowej do filmów z Bydgoszczą w tle.

– Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę – mówi Arkadiusz Hapka, pomysłodawca BTF. Tematyka rozwijanych scenariuszy jest dowolna. Jedynym punktem wspólnym wszystkich projektów ma być miejsce akcji – Bydgoszcz.

Strategicznym partnerem programu jest Szkoła Wajdy dlatego listopadowe warsztaty dla uczestników BTF będą opierały się na technice wypracowanej w tejże szkole. Projekt stypendialny MCK będzie korzystał też z doświadczeń najbardziej prestiżowego programu Wajdaschool, czyli Studia Prób.

Wykładowcy BTF

Listopadowe warsztaty poprowadzi dwóch, wybitnych reżyserów. Maciej Sobieszczański jest, m.in., współautorem filmu „Performer” zdobywcy nagrody THINK: FILM AWARD na MFF w Berlinie oraz reżyserem „Zgody”. Ten film otrzymał, m.in., nagrodę na MFF w Locarno, nagrodę za najlepszą reżyserię MFF w Montrealu oraz nominację do Złotych Lwów Festiwalu w Gdyni.

Filip Marczewski zasłynął w świecie już swoim studenckim filmem „Melodramat”, który zdobył nagrody na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie oraz nominację do Student Academy Award (tzw. studenckiego Oscara). Debiut fabularny Marczewskiego „Bez wstydu” otrzymał CIVIS Media Prize 2013 dla najlepszego filmu europejskiego poruszającego temat tolerancji.

BTF – osiągnięcia

Program Bydgoska Tożsamość Filmowa jest jedynym programem stypendialno-edukacyjnym w regionie Kujaw i Pomorza. Do tej pory BTF wsparła – w profilu producenckim – 15 różnych produkcji, głównie dokumentalnych. Wiele z nich, jak “Koniec świata”, otrzymało dużo prestiżowych nagród w kraju i na świecie.

Profil scenariuszowy BTF-u przyniósł już w 2017 roku dwa, zawodowo napisane, scenariusze filmowe: Agnieszki Podkówki „Pokrzywy nad Brdą”, który obecnie rozwijany jest w programie Studio Prób Szkoły Wajdy oraz Arkadiusza Biedrzyckiego „We własnej osobie”, który dostał Nagrodę Specjalną Canal+ (wspólnie z Bartłomiejem Konarskim) w konkursie „Script Pro”. Są to jedne z pierwszych od wielu lat zawodowo napisane scenariusze dedykowane Bydgoszczy.

Celem strategicznym BTF pozostaje powołanie w Bydgoszczy Regionalnego Funduszu Filmowego oraz Szkoły Filmowej wzorem procesu jaki zaszedł w Gdyni przez ostatnie 8 lat. Twórcy programu chcą, by to właśnie specjalizacja w pisaniu scenariuszy była wyróżnikiem działań wokół programu i pomysłu utworzenia bydgoskiej szkoły filmowej.

Kalendarz BTF 2018

17 sierpnia – ogłoszenie naboru na treatment/nowele filmową scenariusza o Bydgoszczy lub z Bydgoszczą w tle.
31 września – ostateczny termin składania wniosków
15 października – ogłoszenie wyników naboru
5-12 listopada – warsztaty z tutorami ze Szkoły Wajdy
15 grudnia – ostateczny termin oddania pierwszego draftu scenariusza stworzonego w ramach BTF.

PS: BTF 2018 dedykowana pamięci Kazimierza Karabasza

11 sierpnia, na kilka dni przed ogłoszeniem naboru do programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2018 odszedł Kazimierz Karabasz. To ogromna strata dla polskiego kina. Jego „Muzykanci” z 1959 to jeden z najważniejszych filmów polskich ubiegłego stulecia, a metoda tzw. „cierpliwego oka” jest najbardziej wpływową teorią filmu dokumentalnego, wywodząca się z naszego kraju (z jej głębokiego zrozumienia, a następnie przekroczenia, wyrasta twórczość Kieślowskiego).

Kazimierz Karabasz był rodowitym bydgoszczaninem. Urodził się w 1930 roku w Bydgoszczy, z którą – jak deklarował – czuł się związany do końca życia. To jemu poświęcona była jedna z pierwszych edycji BTF w 2013 roku, którą reżyser, wraz Lidią Zonn, uświetnili swoją obecnością. Organizatorzy BTF zadecydowali, że tegoroczną odsłonę programu zadedykują temu wielkiemu Bydgoszczaninowi.

Kontakt w sprawie BTF 2018

Arkadiusz Hapka, koordynator programu BTF, Pracownia Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 504 276 675, e-mail: arkadiusz.hapka@mck-bydgoszcz.pl

Remigiusz Zawadzki, kurator Pracowni Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 509 401 888, e-mail: remigiusz.zet@gmail.com

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama