Marian Rejewski ma swój mural i grę miejską

Marek Tomaszewski
,

Dzisiaj (27 października) oficjalnie odsłonięty został na kamienicy przy Gdańskiej 10 mural Mariana Rejewskiego. Zaprezentowana też została też gra miejska zatytułowana „Tajemnica Rejewskiego”. Pełni ona jednocześnie rolę ścieżki edukacyjnej, prowadzącej w Bydgoszczy śladami wybitnego polskiego matematyka i kryptologa.

– Marian Rejewski jest wybitną postacią naszego miasta, dlatego szczególnie zależało nam na tym, aby ta kompozycja również była wyjątkowa. Założenia do konkursu na projekt muralu były bardzo ściśle określone. Chcieliśmy, aby ten mural stanowił pewną całość, jeżeli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni miasta, wpisywał się w tę historyczną przestrzeń Śródmieścia, stąd narzucona została określona kolorystyka – subtelnej szarości – mówi Marek Iwiński, plastyk miejski.

IMG_7158Komisji konkursowej najbardziej spodobała się praca bydgoszczanina Juliana Nowickiego. Przedstawił on w sumie dwa projekty. – Mieliśmy dylemat, bo ten drugi projekt był równie ciekawy – nawiązywał swoją stylistyką do lat dwudziestych, takiej starej gazety. Jednak jednogłośnie komisja wybrała ten, którego realizację możemy teraz oglądać na ścianie kamienicy – dodaje Marek Iwiński.

Julian Nowicki, autor projektu, jest absolwentem bydgoskiego „plastyka”, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. – Wyzwaniem była ściana – bardzo wąska i bardzo wysoka. Zdecydowałem, że pokażą Rejewskiego zaszyfrowanego i odszyfrowanego. Umieściłem zatem jego portret powielony przez kod Enigmy. Dodatkowo jest jeszcze napis „Marian Rejewski” , wykonany w taki rozstrzelony sposób. W ten sposób widz wchodzi w taką interakcję z muralem, sam staje się osobą, która musi deszyfrować jakiś przekaz – mówi o swoim projekcie Julian Nowicki.

IMG_7193Zaprezentowana została także gra miejska – turystyczna „Tajemnica Rejewskiego”. – Ścieżka i gra zawierają te miejsca w Bydgoszczy, które związane są z Marianem Rejewskim – miejsce urodzenia, zamieszkania, szkołę, do której uczęszczał, a także miejsca, które noszą jego imię. Ufundowane też zostały trzy nowe tablice upamiętniające Mariana Rejewskiego, znajdują się one przy ulicach Dworcowej 10, Gdańskiej 10 oraz Zespole Szkół nr 24 przy ul. Puszczykowej – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Gra fabułą nawiązuje do akcji wywiadu, a uczestnicy muszą się wcielić w rolę agentów. Do Bydgoszczy przejeżdża agenta polskiego wywiadu o kryptonimie Ola. Szuka tajnych notatek Rejewskiego, które kryptolog ukrył w mieście w miejscach z nim związanych. Uczestnicy gry muszą odwiedzić 9 punktów w mieście i rozwiązać interdyscyplinarne zadania, głównie matematyczne, ale także z zakresu topografii miasta, są także ciekawostki dotyczące Mariana Rejewskiego.

IMG_7180– Gra jest tak skonstruowana, że zawiera elementy edukacyjne, jak również elementy zabawy i rywalizacji – mówi Anna Nadolska z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Jako pierwsi udział w grze wzięli uczniowie trzech szkół: I LO, VIII LO i Zespołu Szkół nr 24. – Grę można pobrać w wersji papierowej w kasach wszystkich placówek muzeum, a już niedługo będzie ona dostępna na stronie internetowej urzędu miasta oraz muzeum w zakładce „gry turystyczne” – dodaje Anna Nadolska.

Gra rozpoczyna się na ul. Wileńskiej 6, gdzie mieszkał Marian Rejewski, a kończy na Gdańskiej 10 – przy muralu.

Reklama