Malarstwo i rzeźba Doroty Buczkowskiej w BCS

Wiktoria Raczyńska
,

Dla twórczości Doroty Buczkowskiej ważne jest dostrzeganie iluzji, której wszyscy ulegamy. Iluzja ta polega na uznawaniu tego, co widzimy, za realne, choć często to takie właśnie nie jest.

Na wystawie “Okoliczności” – na wernisaż Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza 29 listopada (piątek) 2019 roku, o godzinie 18.30 (wstęp wolny) – prezentowane są obrazy i przestrzenne obiekty z blachy. Wielkoformatowe blachy przypominają pogniecione kartki, które artystka traktuje jako szkic w poszukiwaniu formy prezentowanej na obrazach. Są jednocześnie rzeźbą, malarstwem i instalacją.

Proces twórczy poddany jest intuicyjnym gestom, bez kontroli i nadmiernej analizy intelektualnej. Artystka daje się prowadzić własnym emocjom i odczuciom, a powstała w ten sposób forma jest otwarta, niedopowiedziana, abstrakcyjna.

To, co nieświadome i niewidoczne, zaczyna być widoczne. Z pustki wyłania się pełnia.

Jedyne, co jest stałe, to zmiana.

Dorota Buczkowska (ur. 1971 w Warszawie), studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Konserwacja i Restauracja Sztuki 1991-1998, Rzeźba 1999-2003), na Uniwersytecie Warszawskim (Gender Studies 1998-1999) i w Villa Arson École Nationale Supérieure D’art w Nicei (2004).

Prace artystki znajdują się w kolekcjach: Fundacja Sztuki Polskiej ING, Kolekcja PKO S.A, Kolekcja Zachęta, Narodowa Kolekcja Sztuki, Muzeum Rzeźby w Marl, Kolekcja Miasta Wiedeń, MoBy Museum Tel Aviv, Centre National des Arts Plastiques Villa Arson, Nicea.

Wystawa potrwa od 29 listopada 2019 do 18 stycznia 2020 roku.

materiały nadesłane: Natalia Pichłacz, Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego

Reklama