Majówka pełna atrakcji – świętujemy 15 lat w Unii

Wiktoria Raczyńska
,

Waglewscy, Bedoes, Sielska, GooseBumps i Afromental wystąpią na Wyspie Młyńskiej podczas tegorocznej Majówki. Koncerty to nie jedyna atrakcja przygotowana dla mieszkańców – będzie też Wyspa Moniuszki z muzyką operową w tle, Europejska Majówka Obywatelska, a także huczne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Majówka w Bydgoszczy będzie w tym roku wyjątkowa – bogaty program i zaproszeni artyści, a także wiele atrakcji przygotowanych dla bydgoszczan sprawią, że Wyspa Młyńska na początku maja wypełni się po brzegi. Ponieważ 2019 rok jest w Bydgoszczy Rokiem Wolności, będziemy hucznie świętować rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, a także Święto Konstytucji 3 Maja.

15 lat w Unii 

1 dzień maja upłynie pod znakiem świętowania 15 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Europejska Majówka Obywatelska pod hasłem „My Europejki, My Europejczycy” rozpocznie się na Wyspie Młyńskiej w samo południe. Najpierw wspólnie odśpiewamy Odę do radości – hymn Unii Europejskiej, w którym pomogą chóry. Będzie też okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z 30 metrową flagą UE. W planach jest też taniec z flagami EU w wykonaniu dziecięcego zespołu z Pałacu Młodzieży. Wystąpią, m. in., utalentowani młodzi artyści z bydgoskich domów kultury i szkół.

Przygotowano także wiele atrakcji dla najmłodszych – będzie na nich czekało Europejskie Przedszkole. Z kolei 15-latki i 15-latkowie, rówieśnicy przynależności Polski do UE mogą wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród (m.in. roweru Unibike).

Będą także kulinarne atrakcje – na Wyspie skosztować będzie można można m. in. „europejskiej zupy” niespodzianki i tortu.

W specjalnym namiocie na Wyspie Młyńskiej będzie można także oddać swój głos na projekt nad Starym Kanałem w ramach programu Lechstarter. Chodzi o utworzenie przestrzeni, która służyć będzie mieszkańcom do wspólnego spędzania czasu. Okolice V Śluzy do Lechstartera zgłosiło Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy. W zamyśle autorów mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia będą mogli rozmawiać o wyzwaniach współczesnych miast, spotykać się z ciekawymi ludźmi oraz oglądać np. inspirujące filmy o tematyce miejskiej. Będzie to również miejsce, gdzie w ramach warsztatów będzie można się zastanowić nad tym, co możemy ulepszyć w Bydgoszczy.

Waglewscy i Bedoes

Muzyczna uczta rozpocznie się w czwartek 2 maja. Jako pierwsza na scenie zaprezentuje się grupa Waglewskich. Wojciech Waglewski, lider zespołu VOO VOO w 2008 roku połączył muzyczne siły z synami – Bartkiem (Fisz) oraz Piotrem (Emade). Ten pierwszy zaczynał od hip-hopu, by ewoluować w stronę własnego, oryginalnego stylu. Jego kolejne płyty wzbudzają zachwyt zarówno wśród publiki, jak i krytyków. Emade, perkusista i producent właśnie za konsoletą czuje się najlepiej. Jego rękę czuć przy wielu albumach – nagrywał zarówno z OSTR, jak i np. z Lao Che. Rodzinnie Waglewscy nagrali wspólnie dwie płyty: „Męska Muzyka”, która natychmiast stała się hitem oraz „Matka, syn i Bóg”. Utwory z obu albumów usłyszymy na Wyspie Młyńskiej.

Następnie, o godzinie 21.00 na scenie wystąpi wywodzący się z Bartodziejów Bedoes. Nagrał dotychczas dwa albumy, oba sięgnęły szczytów rankingów sprzedaży. Teledyski Bedoesa notują odsłony w dziesiątkach milionów, a on sam ekspresowo wspiął się na samą górę hip-hopowej drabinki.

Inscenizacja historyczna, Sielska, GooseBumps i Afromental

Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpocznie się o godzinie 13.00 inscenizacją historyczną. Będą także rozdawane egzemplarze Konstytucji. Na Wyspie odbywać się będą m. in. pokazy szermierki, czy występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z ZS Elektronicznych.

Koncerty rozpoczną się o godzinie 18.00. W dobry nastrój wprowadzi bujająca w rytmach reggae bydgoska Sielska. Zadebiutowali albumem „Dobrze” w 2015 roku, po zdobyciu głównej nagrody w Czwórka Reggae Contest organizowanym przez Program Czwarty Polskiego Radia. Podziwiała ich publiczność na Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal, Enea Spring Break, Slot Art i kilku innych.

Równie energetyczna jest kolejna gwiazda, GooseBumps. Ich muzyka to przekrój repertuaru pop, electronic, hip-hop oraz r&b. Zadebiutowali w październiku 2015 roku własną wersją utworu Sama Smitha Writings On The Wall, która promowała kolejną odsłonę filmu z serii James Bond. W 2016 roku GooseBumps brał udział w Must Be The Music zbierając wyróżnienia między innymi Radia RMF FM, Interii czy Onetu. 9 lutego 2018 ukazał się debiutancki album GooseBumps Vol.1.

Na koniec dwudniowego maratonu na scenie wystąpi zespół Afromental. Tomson (Tomasz Lach – wokal), Śniady (Bartosz Śniadecki – instrumenty klawiszowe), Baron (Aleksander Milwiw-Baron – gitara), Lajan (Wojciech Witczak – bas), Torres (Tomasz Torres – perkusja) to prawdziwa mieszanka wybuchowa i jedna z najlepszych ekip koncertowych w kraju. Nagrali cztery albumy, wszystkie znakomicie przyjęte i nagradzane zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wyspa Moniuszki 

Świętowanie w tym roku przeciągnie się aż do niedzieli 5 maja. W ten dzień Wyspa Młyńska zamieni się w Wyspę Moniuszkowską – tak Opera Nova chce w Bydgoszczy uczcić Rok Moniuszkowski. Będzie możliwość posłuchania występów chórów akademickich, dziecięcych, męskich, a także zapoznanie się z twórczością wielkiego kompozytora.

Wyspa Moniuszki rozpocznie się o godzinie 12.00 koncertem w amfiteatrze – będzie to przekrój „Halki” w wykonaniu zespołu Opery Nova. Potem przeniesie się na Wyspę Młyńską, gdzie na zbudowanej scenie wystąpią chóry akademickie, chóry dziecięce i męskie. Przed bydgoszczanami zaprezentuje się także Steve Nash z muzyką Moniuszki w elektronicznym wydaniu.

Impreza zakończy się w amfiteatrze przy Operze – o godzinie 17.00 posłuchać będzie można muzyki ze „Strasznego dworu”.

Dodatkowo, od godziny 12.00 do 18.00 na Wyspie odbędzie się Biesiada Moniuszkowska – swoje stragany z regionalną żywnością zaprezentują lokalni producenci.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama