LiterObrazki już w sobotę

Magdalena Jabłońska
,

Biblioteka Główna WIMBP w Bydgoszczy zaprasza 27 października (sobota) na ostatnią w tym roku odsłonę Festiwalu Książki Obrazkowej. Przygotowano sporo niespodzianek.

Okiem Dziecka to nowy cykl zajęć prowadzonych przez najmłodszych i kierowanych do ich kolegów-rówieśników. Pomysł powstania cyklu zrodził się w wyniku rozmów oraz ankiet przeprowadzonych w czasie poprzedniej odsłony festiwalu. Do współpracy zaproszono młodych mieszkańców Bydgoszczy, czyli kreatywne, twórcze i odważne dzieciaki. Tym samym ci, dla których tworzony jest festiwal, sami stali się częściowo jego twórcami. Wstęp wolny, bez możliwości rezerwacji miejsc.

Wydarzenia:
10:00 hol główny
Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie festiwalowej soboty.

10:00 sala wykładowa
Warsztaty plastyczne z Moniką Hanulak – warsztaty z Moniką Hanulak to oszałamiające zabawy ilustratorskie i wesoła żonglerka kolorami. Artystka jest jedną z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej ilustracji. Jej liryczne obrazki łączą prostotę z poetycką siłą świata bajek.

10:00 sala na górze
„W drewutni z Pettsonem i Findusem” – zajęcia literacko-teatralne – spotkanie z sympatycznym staruszkiem Pettsonem oraz jego pomysłowym kotem Findusem. Zajęcia poprowadzi Piotr Witoń. Sugerowany wiek uczestników: 4-8 lat.

10:00 wypożyczalnia Fabula
„Tosia i Tata” zapraszają na warsztaty z programowania – „Tosia i Tata” to inicjatywa skierowana dla wszystkich tych, którzy wraz z dziećmi pragną wziąć udział we wspaniałej przygodzie z nauką przez zabawę, czyli programowaniem dla najmłodszych. Tak naprawdę jest to przede wszystkim świetny sposób na zabawę, której celem jest pobudzenie kreatywności, rozwijanie analitycznego oraz logicznego sposobu myślenia. W ramach festiwalu LiterObrazki dzieci przeżyją przygodę z sympatycznym robotem o imieniu Scottie, któremu uszkodzeniu uległ kosmiczny pojazd. Ich zadaniem będzie pomóc małemu przybyszowi w odnalezieniu potrzebnych mu części.

10:00-15:00 dział informacji
Indywidualne spotkania z psychologiem. Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.

10:00-15:00 wypożyczalnia główna
Kiermasz książek. Wyjątkowe książki w dobrych cenach. Ofertę wydawniczą najciekawszych polskich wydawnictw zaprezentuje księgarnia Skrzynka na Bajki.

10:30 czytelnia czasopism
WYCINANKA – pocztówka – warsztaty plastyczne z Aleksandrą Rózgą – swobodna zabawa, stworzona z myślą o rodzicach z dziećmi i młodszych uczestnikach. Wycinając kolorowe geometryczne ażury i naklejając je na wcześniej przygotowane kolorowe kartoniki uczestnicy stworzą pocztówki, które zaadresują, nakleją znaczek i będą mogli wysłać.

10:30 pracownia regionalna
Warsztaty z udźwiękowienia – bajka to nie tylko obrazki, ale również dźwięki. Podczas warsztatów dzieci podejmą próbę udźwiękowienia, krótkiej, animowanej bajeczki. Zajęcia poprowadzą Radosław Drwęcki – muzyk i tekściarz zespołów 3moonboys i Mara, grafik, autor wydawnictw płytowych i książkowych, plakatów, wideoklipów i wizualizacji koncertowych, absolwent filologii polskiej na Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (specjalizacja: nauczyciel) oraz Marcin Karnowski – perkusista, perkusjonista, literat, animator kultury. Gra w kilku zespołach. Jest związany z bydgoskim środowiskiem muzycznej awangardy. Absolwent filologii polskiej na Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (specjalizacja: nauczyciel). Sugerowany wiek uczestników: 9 lat i starsze

10:30 czytelnia główna
Book folding – drugie życie książki – stare i niechciane książki zalegają u Was na półkach albo w piwnicy? Nie wiecie co z nimi zrobić? Chcecie je wyrzucić? Podarujcie im nowe życie i nadajcie nową formę! Book folding to origami wykonywane z książek. Dzięki odpowiedniemu zaginaniu kartek można stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

11:00-15:00 czytelnia ekonomiczna
Marmurkowe warsztaty – „Malowane na wodzie” – warsztaty z marmoryzacji papieru z Magdaleną Jurkiewicz. Dedykowane dla dzieci zajęcia plastyczne, na których poznają bardzo ciekawą i oryginalną technikę barwienia papieru. Polega ona na nanoszeniu farb na zagęszczoną powierzchnię wody, a następnie odbiciu tego wzoru na przygotowanej wcześniej kartce papieru. Każdy z uczestników będzie miał szansę wykonać swoje dzieło przy pomocy specjalnych narzędzi i farb. Wejścia na zajęcia co 20 minut.

11:00 wypożyczalnia Fabula
„Tosia i Tata” zapraszają na warsztaty z programowania – „Tosia i Tata” to inicjatywa skierowana dla wszystkich tych, którzy wraz z dziećmi pragną wziąć udział we wspaniałej przygodzie z nauką przez zabawę, czyli programowaniem dla najmłodszych. Tak naprawdę jest to przede wszystkim świetny sposób na zabawę, której celem jest pobudzenie kreatywności, rozwijanie analitycznego oraz logicznego sposobu myślenia.

11:00 strych
Spektakl muzyczny „Mały Książę” na motywach powieści Antoine de Saint-Exupery – jest to debiut sceniczny większości młodych aktorów. Teatr Ence Pence istnieje od 3 lat, ale w tym składzie aktorskim działa od września zeszłego roku. Na co dzień ćwiczy i spotyka się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Najmłodszy aktor ma 7 lat. Spektakl powstał na podstawie znanego tekstu, ale stanowi pretekst do ukazania oblicza współczesnego świata widzianego oczami dziecka. Aktorom towarzyszy zespół muzyczny działający również przy MDK2 (reżyseria: Justyna Superczyńska-Szarata, oprawa muzyczna: Hanna Żółkoś, scenografia: Marlena Zabłocka).

11:30 czytelnia główna
„Tajemnica mody” – zajęcia literacko-plastyczne – Piotr Witoń zaprasza na warsztaty na podstawie serii książek Martina Widmarka. Podczas spotkania dzieci przeczytają fragmenty książki, a następnie będzie okazja do zaprojektowania własnych ubrań. Sugerowany wiek uczestników: 6-10 lat

11:30 sala wykładowa
Obrazy jesienią malowane – to kreatywne warsztaty z Magdaleną Mrugowską.

11:30-15:00 pracownia bibliologiczna
Agnieszka Hamerlińska – logopeda – konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.

12:00 mała wystawowa
Okiem Dziecka – Okiem Dziecka to nowy cykl zajęć prowadzonych przez najmłodszych i kierowanych do ich kolegów-rówieśników. Wspólnie z Julką przygotują modelinowe breloczki.

12:00-14:00 wypożyczalnia główna
Sitodruk – pokaz techniki, warsztaty – Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania własnych literobrazkowych odbitek. Zachęca do przynoszenia własnych bawełnianych toreb, koszulek, poduszek…

12:00 sala na górze
Bajki z rzutnika – dla starszych nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa, dla najmłodszych – fascynujące odkrycie.

12:30 czytelnia czasopism
„Jesienny domek” – warsztaty z Anną Jarecką Salamon – dzieci stworzą jesienne ciepłe pejzaże. Pomogą im w tym kawałki swetrów, dzianiny, włóczek, pomponów i rozet w jesiennych kolorach. A to wszystko z Anną Jarecką Salomon, autorką włóczkowych ilustracji m.in. do Świerszczyka.

12:30 pracownia regionalna
O jak oczy, L jak… nos! – lubicie przeglądać się w lustrze? Od tego zacznie się kreatywna zabawa. Tym razem spojrzycie na litery inaczej – szukając podobieństwa między ich kształtami, a waszymi odbiciami stworzycie najprawdziwsze autoportrety z alfabetu. W myśl hasła LiterObrazki powstaną… obrazki z liter – dosłownie! Składniki dobrej zabawy: czcionki drukarskie, farby i pędzle oraz – niezbędne w tym zestawie – uśmiechy!

13:00 mała wystawowa
Okiem Dziecka – Okiem Dziecka to nowy cykl zajęć prowadzonych przez najmłodszych i kierowanych do ich kolegów-rówieśników. Wspólnie z Martą stworzycie jesienne dekoracje.

13:00 wypożyczalnia Fabula
Spotkanie autorskie z ,,młodymi pisarkami” ze szkoły podstawowej w Brzozie – Młode pisarki zaprezentują swoje krótkie formy literackie, w których motywem przewodnim jest przyjaźń. Relacja została przedstawiona w różnych aspektach ukazujących potrzebę posiadania przyjaciela. Opowiadania powstały na podstawie fantazji i wyobraźni nastolatek i prezentują ich przemyślenia i refleksje.

13:30 czytelnia główna
„Arcy-żwawy alfabet różnych stworzeń” – warsztaty z Martą Pokorską – razem z Martą Pokorską – malarką, fotografką, ilustratorką, autorką „wizytującej pracowni sztuk MALOWALNIA” powymyślacie zwierzątka na każdą literę alfabetu i stworzycie ich plakaty.

13:30 sala na górze
„Czary-mary, fiku-miku zróbmy teatr przy stoliku!” – teatralno-literackie warsztaty dla najmłodszych z Justyną Superczyńską – teatralne zabawy słowem, muzyką i plastyką zainspirowane tekstami klasyków literatury dziecięcej. Sugerowany wiek uczestników: 1-3 lat

13:30 sala wykładowa
Warsztaty druku 3D – Centrum Edukacyjne ROBOproject – warsztaty poprzedzi pokaz projektów i druku. Następnie uczestnicy stworzą własne projekty z wykorzystaniem długopisów 3D.

15:00 strych
Koncert – Agata Świętoń z projektem „Kolory” – „Kolory” to projekt Agaty Świętoń skierowany nie tylko do małego słuchacza, ale i rodzica. Wysoka wartość artystyczna jest miłą alternatywą dla dostępnych na rynku dziecięcych produkcji muzycznych. Ciekawe, przykuwające ucho teksty, ładne melodie, niebanalne aranże oraz bogate instrumentarium tworzą niepowtarzalny klimat “Kolorów”. Skład: Agata Świętoń – pomysłodawczyni projektu, autorka muzyki oraz tekstów, wokalistka, Paweł Osicki – gdyński perkusista, producent muzyczny, architekt oraz grafik – instrumenty perkusyjne wszelakie, akordeon, trąbka, flety, wokal, Ignacy Jan Wiśniewski – pianista, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i musicali – instrumenty klawiszowe.

materiały nadesłane: Joanna Pawłowska, WiMBP

Reklama