Libański artysta reżyseruje spektakl o Andrzeju Lepperze

Tomasz Welcz
,

W spektaklu„Tu Wersalu nie będzie!”, którego premiera planowana jest w Teatrze Polskim na 18 czerwca, reżyser Rabih Mroué przyjrzy się postaci Andrzeja Leppera – jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków ostatnich dwudziestu lat.

Przewodniczący „Samoobrony” był politykiem wyjątkowo często obecnym w mediach, budzącym zazwyczaj bardzo silne emocje, zarazem jednak uparcie poddawany był łatwym i nieraz stereotypowym ocenom. Trochę tak, jakby rozmaite grupy społeczne projektowały na Leppera własne lęki, potrzeby i obsesje.

Znakomity libański artysta wspólnie z aktorami bydgoskiego teatru będzie przyglądał się postaci Leppera, jednocześnie odsłaniając nieoczywiste perspektywy polskiej transformacji. Przy pracy nad scenariuszem z Mroué współpracują Marta Keil, która jest również kuratorką projektu oraz Piotr Grzymisławski. W spektaklu zobaczymy Jana Sobolewskiego, Małgorzatę Trofimiuk, Piotra Wawra Jr.

Jest to pierwsza polska produkcja teatralna Mroué. Rabih Mroué mieszka i pracuje w Bejrucie oraz w Berlinie. Zafascynowany przenikaniem się fikcji i realności, w swojej praktyce artystycznej, wywodzącej się z teatru, swobodnie sięga do rozmaitych dyscyplin, pracując pomiędzy sceną, performansem i sztukami wizualnymi. Jest współzałożycielem Beirut Art Center, współwydawcą TDR: The Drama Review (Nowy Jork) oraz stałym reżyserem w monachijskiej Kammerspiele. W marcu 2016 roku Hebbel amUfer w Berlinie zorganizowało poświęcony mu festiwal: retrospektywę prac stworzonych wspólnie z Liną Majdalanie.

Podczas Festiwalu Prapremier w 2015 roku bydgoscy widzowie mieli okazję obejrzeć jeden z jego najgłośniejszych spektakli: „Riding on a Cloud”.

materiał i zdjęcie: Teatr Polski w Bydgoszczy

Reklama