Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zakończona

Magdalena Jabłońska
,

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 zostaje zakończona w piątek (13 marca). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie mówi o tym, że 13 marca br. zakończyły działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do 13 marca br. powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 procent osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku.

materiały nadesłane: Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama