Kultowa 5’Nizza wystąpi na festiwalu Ethniesy

Wiktoria Raczyńska
,

5’nizza, czyli „piatnica” to fenomenalny ukraiński duet, którego założyciele – Andriej „Sun” Zaporożec i Sergiej Babkin – stworzyli unikalny styl muzyczny. Krytycy piszą o 5’Nizzy „to jak Manu Chao, Bob Marley i Włodzimierz Wysocki w jednym”. Zespół zagra 16 marca na Festiwalu Muzyki Ludowej i Tradycyjnej Ethniesy, który jest częścią projektu „Wiosna Festiwali” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Andriej „Sun” Zaporożec i Sergiej Babkin – stworzyli unikalny styl. Za pomocą minimalnych środków (dwa głosy, gitara, beatbox i elementy perkusji) połączyli reggae, rock, hip-hop, jazz i bossa novę z pełnymi abstrakcyjnego humoru i gry słów tekstami napisanymi po ukraińsku, rosyjsku i angielsku.

Bez żadnego kontraktu płytowego i nakładów finansowych zdobyli ogromną popularność nie tylko we wschodniej Europie, ale też na zachodzie i w krajach bałtyckich. Takie utwory jak „Sołdat” czy „Jamajka” stały się kultowymi piosenkami również w Polsce. Wielką popularność zdobył również cover utworu „Jammin” Boba Marleya oraz klimatyczne ballady „Newa” i „Wiesna”.

Zaporożec i Babkin mają doskonały kontakt z publicznością, a dzięki Babkinowi, który jest aktorem teatralnym – publiczność zawsze może spodziewać się spontanicznych zachowań z pogranicza teatru i kabaretu.

W 2007 roku grupa rozpadła się będąc u szczytu popularności. 5’nizza reaktywowała się 8 lat później, w 2015 roku, publikując nowe piosenki i ponownie gromadząc na koncertach wielotysięczną widownię.

Pierwszy polski koncert po reaktywacji odbył się we Wrocławiu w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Bilety zostały wyprzedane na długo przed koncertem a na koncercie bawiło się dwa tysiące ludzi.

Od tego momentu zespół nie zwalnia tempa. W 2017 roku wydał nowy album „Ku”, który został uznany za jedną z najlepszych płyt roku na Ukrainie, a teledysk do piosenki „Samolot” za jeden z najbardziej oryginalnych wideoklipów.

Koncert 5’Nizzy na bydgoskich Ethniesach odbędzie się 16 marca, w sobotę, w festiwalowym centrum, czyli w Miejskim Centrum Kultury przy ulicy Marcinkowskiego 12.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama