Kto w tym roku złoży Bydgoskie Autografy?

Wiktoria Raczyńska
,

Ruszyła tegoroczna edycja Bydgoskich Autografów. Do 15 czerwca 2018 mieszkańcy mogą zgłaszać własne propozycje osób zasłużonych dla miasta. W organizację wydarzenia jeszcze bardziej zaangażowani będą lokalni przedsiębiorcy.

Przed nami kolejna edycja Bydgoskich Autografów na ul. Długiej. Do 15 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje – powinny dotyczyć osób żyjących i szczególnie zasłużonych dla budowania dobrego imienia Bydgoszczy.

– Chcemy, aby tego dnia działo się bardzo dużo na ulicy Długiej. Chcemy ożywić naszą ulicę. Chcemy, aby stała się bardziej turystyczna. My przedsiębiorcy cierpimy wciąż na tym, że tych turystów nie ma. Reprezentując przestrzeń biznesową chciałabym widzieć tutaj większy ruch. Z mojego punktu widzenia umieszczenie na Długiej takiej przestrzeni jest idealnym miejscem dla startujących przedsiębiorców. Z racji wielu przeszkód oni wciąż tutaj nie trafiają. Długa boryka się z wieloma problemami – od pasa jezdni, po pustostany, które stoją od wielu lat i nie są zagospodarowane. Chcemy w ten dzień zachęcić wszystkich najemców, właścicieli nieruchomości i biznesmenów, aby wyszli na Długą do mieszkańców, do turystów, aby stali się bardziej widoczni – przekonuje Justyna Ratajczak ze Starówka Office.

Wśród posiadaczy autografów są znani sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy czy przedstawiciele świata kultury. Uroczyste odsłonięcie tablic z autografami odbędzie się w obecności osób wyróżnionych 22 września 2018.

Będzie to także wyjątkowe święto na ulicy Długiej – poza oficjalnym odsłonięciem autografów, przygotowane zostaną liczne atrakcje.

W tym roku w organizację wydarzenia intensywnie angażują się lokalni przedsiębiorcy, wśród nich jest, m.in., Roman Puchowski ze Stowarzyszenia Bydgoska Starówka, Justyna Ratajczak reprezentująca Starówka Office oraz Adam Bujny, współwłaściciel Muzeum Mydła i Historii Brudu. Jednym z pomysłów jest prezentowanie atrakcji przed swoimi lokalami i sklepami na ulicy Długiej.

– Część naszych pomysłów pozostawimy w tajemnicy i będziemy zdradzać stopniowo, aby apetyt był jeszcze większy. Jest szansa, że projekt, nad którym pracowałem od kilku lat uda się w tym roku zrealizować. Jeżeli tylko dopisze pogoda, moc niespodzianek wszystkich zaskoczy i przyciągnie mieszkańców Bydgoszczy na Długą przynajmniej na kilka godzin, jeśli nie na cały dzień – mówi Adam Bujny, współwłaściciel Muzeum Mydła i Historii Brudu.

– Moim zdaniem ulica Długa skazana jest na sukces. Tą ulicą spacerował Batory, Sobieski, Stanisław August Poniatowski, który pod budynkiem 22 trzy dni biesiadował ze swoją świtą. Jako społeczność kupiecka cieszymy się bardzo, że kolejna edycja Bydgoskich Autografów właśnie przed nami. Mamy nadzieję, że bydgoszczanie wybiorą kolejne, najbardziej rozpoznawalne osoby w mieście – mówi Roman Puchowski ze Stowarzyszenia Bydgoska Starówka.

Propozycje można składać w Urzędzie Miasta przy ul. Jezuickiej 1 (pok. 116-118) lub elektronicznie (e-mail: autografy@um.bydgoszcz.pl).

Spośród wszystkich zgłoszeń zostaną wybrane maksymalnie trzy nazwiska. Ostateczną decyzję podejmuje Kapituła Honorowa „Bydgoskich Autografów”. W jej skład wchodzą m.in. prezydent Rafał Bruski, rektorzy bydgoskich uczelni wyższych, przedstawiciele mediów i od niedawna, laureaci z poprzedniego roku.

– Chcielibyśmy, aby to wydarzenie było jeszcze większe w swojej formie dlatego zgłosiliśmy się do osób prowadzących tutaj swoją działalność o pomoc w organizacji wydarzenia. Planujemy, aby odbyło się to 22 września 2018 roku. Chodzi przede wszystkim o to, aby dzięki połączeniu sił odsłonięcie Bydgoskich Autografów nie trwało pół godziny tylko cały dzień – mówi Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej UMB.

Swoje autografy do tej pory złożyło 36 wyjątkowych osobistości:

2007 – Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;
2008 – Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
2008 – Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;
2009 – Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;
2010 – Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;
2011 – Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;
2012 – Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;
2013 – Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;
2014 – dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;
2015 – Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;
2016 – Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;
2017 – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy Riegel.

Reklama