Książki zostały uwolnione

Marek Tomaszewski
,

Z okazji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek w parku im. Jana Kochanowskiego otwarte zostały pierwsze stacje bookcrossingowe. Dzięki nim będzie można wypożyczyć ciekawą książkę i podzielić się swoimi lekturami z innym mieszkańcami.

Stacje bookcrossingowe to pomysł mieszkańców Bydgoszczy – projekt został zgłoszony w ramach ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Głównym jego celem ma być propagowanie czytelnictwa i łatwiejszy dostęp do książek.

Pierwsza stacja bookcrossingowa w Bydgoszczy złożona z dwóch drzewnych „regałów” została uroczyście otwarta dzisiaj, 13 czerwca, w parku im. Jana Kochanowskiego. Stojaki na książki wykonane są z materiałów ekologicznych – półki na książki wydrążone zostały w pniach drzew, które odpowiednio zaimpregnowane, zostały przytwierdzone na stałe do podłoża.  Dodatkowo są wyposażone w zamykane drzwiczki, które pozwolą na bezpieczne przechowywanie lektur w czasie deszczu. Zostały wykonane z pni drzew, które wcześniej wycięto ze względu na ich zły stan. Nad estetyczną oprawą projektu czuwał plastyk miejski.

Pierwszą książką, która trafiła do stacji jest „Lolek” Adama Wajraka. Na półce zostawiła ją Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Podczas otwarcia stacji bookcrossingowej obecna była Jolanta Niwińska, wiceprezes Fundacji Bookcrossing Polska, która od lat zajmuje się propagowaniem czytelnictwa w naszym mieście. W ramach Święta Książek odbył się także happening na Wyspie Młyńskiej połączony ze  wspólnym czytaniem, występami artystycznymi i konkursami.

Stacje bookcrossingowe powstaną jeszcze na Wyspie Młyńskiej, placu Teatralnym i w parku im. Kazimierza Wielkiego. Całość inwestycji kosztować ma 60 tysięcy złotych

materiał Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama