Kosz medali się zapełnia

Wiktoria Raczyńska
,

Nadzieje pokładane w startach Ewy Swobody i Konrada Bukowieckiego zostały wczoraj spełnione. Oboje zdobyli złote krążki, a na stadionie zabrzmiał upragniony Mazurek. Srebro dołożyła jeszcze Daria Zabawska. Dzisiaj kolejne finały.

Pierwszy finał z udziałem Polaków przypadł w udziale Ewie Swobodzie w biegu na 100 m. W swoim finale uzyskała ona rezultat 11.42, Druga na mecie była Krystsina Tsimanouskaya z Białorusi (11.54) a trzecia Sina Mayer z Niemiec (11.58). Ewa Swoboda liczyła jednak na trochę lepszy rezultat. Zarówno w eliminacjach, jak i półfinałach pobiegła szybciej. Już w swoim pierwszy biegu uzyskała najlepszy w tym sezonie wynik – 11,26, który tylko wzmagał apetyt. Jednak, jak sama mówiła po biegu, na przeszkodzie stanął niekorzystny wiatr.

Chwilę później nasze oczy powędrowały w stronę zawodników pchających kulą. Poza faworytem Konradem Bukowieckim, w konkursie startował również drugi Polak, Jan Parol, który z wynikiem 18.60 zawody ukończył na 8 miejscu. Bukowiecki start miał wyśmienity, bo na odległość 21.44. Ten wynik od razu dał mu prowadzenie, którego już nie oddał a jeszcze sam go przebił w ostatnim pchnięciu (21.59). Drugi był Denzel Comenetia z Holandii (19.86), a trzeci Sebastiano Bianchetti z Włoch (19.69). Bukowiecki już w eliminacjach pokazał doskonałą formę – pchnięciem na odległość 21.59 pobił rekord Mistrzostw Europy U23. Zrobił to zresztą trzykrotnie – 21.26, 21,44 i ostatecznie 21.59.

Na podium tego dnia stanęła także trzecia Polka, Daria Zabawska. W rzucie dyskiem wywalczyła srebro z wynikiem 59.08. Pierwsza była Clauidine Vita z Niemiec (61.79), a trzecia Veronika Domjan ze Słowenii (58.48). To jej najlepszy rezultat w tym sezonie.

Dzisiaj po południu liczymy na kolejne dobre starty Polaków. Szczególnie ważne dla nas finały dotyczą sportowców z regionu. Kamila Przybyła skacze o tyczce (WKS Zawisza Bydgoszcz) a Norbert Kobielski w skoku wzwyż (MKS Inowrocław). W czwartkowych kwalifikacjach Przybyła uzyskała wysokość 4.20. Finał dzisiaj o 17.20. Kobielski natomiast w kwalifikacjach skoczył 2.18 i wystartuje dzisiaj przed 18.50.