Konkurs na mural rozstrzygnięty

Magdalena Jabłońska
,

Wyłoniono zwycięski projekt muralu, który powstanie z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Mural powstanie na szczytowej ścianie budynku przy ul. Karpackiej na Wzgórzu Wolności. Konkurs został zorganizowany w ramach wydarzeń BYDGOSZCZ JEST POLSKA 1920.

Ogłoszony konkurs na projekt i wykonanie muralu z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski został rozstrzygnięty w piątek, 18 października. Komisja konkursowa ze zgłoszonych ośmiu propozycji wybrała pracę architekta Dawida Celka.

Zwycięska praca ozdobi szczytową ścianę budynku przy ul. Karpackiej 39 c na Wzgórzu Wolności. Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 10 tysięcy złotych oraz środki na wykonanie muralu. Zgodnie z zasadami konkursu mural powstanie do 30 listopada br.

Zgłoszone projekty murali oceniała komisja konkursowa w składzie:
prof. dr hab. Anna Bochenek z Katedry Sztuk Wizualnych UTP – przewodnicząca
inż. arch. Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz – Architekt Miasta Bydgoszczy
mgr sztuki, art. plastyk Jolanta Chmara – Prezes Związku Artystów Plastyków Bydgoszcz
prof. dr hab. Maciej Świtała – ASP w Gdańsku
prof. dr hab. Dariusz Markowski – przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy
mgr sztuki, art. plastyk Marek Iwiński – Plastyk Miasta
mgr inż. Zdzisław Tylicki – radny Rady Miasta Bydgoszczy, przewodniczący RO „Wzgórze Wolności”

Konkurs na projekt i wykonanie muralu „100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski” to kolejny z konkursów z okazji powrotu Bydgoszczy w granice Rzeczypospolitej. Miasto czeka też na projekty, które uatrakcyjnią obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz w ramach konkursu „Bydgoszcz jest Polska 1920”. Liczy na oryginalne koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek Bydgoszczy oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców. Mogą to być imprezy plenerowe, wydawnictwa, inscenizacje, wystawy, przedsięwzięcia rozrywkowe, koncerty, spektakle teatralne i inne formy wyrazu. Pula środków w konkursie wynosi 200 tysięcy zł., a wydarzenia mogą odbywać się przez cały rok. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach 2,5, 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych. Wnioski składać można do 25 października, do godziny 10.00.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama