Koniec prac w parkach na Wzgórzach Dąbrowskiego i Wolności

Magdalena Jabłońska
,

Zakończyły się prace przy rewitalizacji terenów zielonych na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności. Oba parki, z których można podziwiać panoramę miasta zyskały wiele nowych krzewów i drzew. Łatwiej w nich znaleźć miejsce do wypoczynku. Dzięki nowym latarniom poprawiło się też bezpieczeństwo.

– Oddajemy do użytku kolejne hektary starannie zrewitalizowanych parków – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Staną się one z pewnością miejscem odpoczynku dla wielu bydgoszczan oraz turystów chcących podziwiać panoramę Starego Miasta. Obie inwestycje kapitalnie uzupełniają nasze wcześniejsze działania związane ze stworzeniem punktów widokowych na wieży ciśnień oraz na kładce nad Trasą Uniwersytecką. Warto podkreślić, że na rewitalizację obu parków zdobyliśmy w konkursie wysokie dofinansowanie unijne.

800 nowych drzew i krzewów

W obu parkach uporządkowano szatę roślinną. Dobudowano wiele nowych ścieżek spacerowych. Na Wzgórzu Wolności oddano do użytku rekreacyjną ścieżkę pieszo-rowerową. Stworzono też nowe punkty widokowe, przy których ustawiono ławki.

Bardzo duży zakres prac pielęgnacyjnych wykonano przy istniejącym starodrzewie. Usunięto jedynie konary i drzewa chore, które zagrażały osobom korzystającym z parku. Zdecydowana większość prac polegała natomiast na dosadzeniu blisko 800 nowych drzew i krzewów.

Wprowadzono krzewy i rośliny, których owoce stanowią pokarm dla ptaków i owadów. Wśród nowych gatunków są między innymi barwnie kwitnące różaneczniki, powojniki oraz różne rodzaje bylin.

W parkach ustawiono wygodne ławki, tablice informacyjno-dydaktyczne, karmniki i kosze na śmieci. Na drzewach zamontowano dodatkowe budki lęgowe dla ptaków oraz nietoperzy. Ustawiono też tak zwane hotele dla owadów. Dzięki temu oba parki są idealnym miejscem na spacer z dziećmi, którym można opowiadać o pożytecznych zwierzętach żyjących w mieście.

Oprócz nowej infrastruktury ustabilizowano i zabezpieczono skarpę, szczególnie w rejonie Wzgórza Wolności. Dzięki temu zbocze nie powinno się osuwać.

Na spacer również po zmroku

Parki zyskały też nowe oświetlenie. Tworzy je 80 stylowych latarni. W trakcie prac zdecydowano się na rozszerzenie zakresu zadania. Na Wzgórzu Wolności udało się nabyć dodatkową działkę, która pozwoliła dobudować ścieżkę spacerową aż do kładki nad Trasą Uniwersytecką. Rozpościera się z niej doskonały widok na wschodnią część Śródmieścia. Dzięki inwestycjom tereny na skarpie Wzgórza Wolności od Kujawskiej do stadionu oraz Wzgórze Dąbrowskiego ponownie stały się zielonym tarasem widokowym zachęcającym do spacerów.

Wartość prac w obu parkach wyniosła 4,56 mln zł. Na realizację inwestycji pozyskano dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł ze środków europejskich.

Inwestycję na Wzgórzu Wolności uzupełni jeszcze trwająca rozbudowa ul. Kujawskiej. Jej częścią jest budowa nowych schodów w kierunku parku. Wzdłuż spacerowych ścieżek zarezerwowano również miejsca na wprowadzenie w przyszłości dodatkowej infrastruktury rekreacyjnej np. placu zabaw, siłowni czy platformy widokowej. W kończącym się projekcie ze względu na formalne wymogi koszt takiej infrastruktury nie mógł przekroczyć 30 procent wartości całego przedsięwzięcia. Przygotowana dokumentacja projektowa uwzględnia jednak rezerwę terenu pod takie elementy jak na przykład plac zabaw, siłownię plenerową czy platformę widokową, które mogą zostać zrealizowane w kolejnych latach.

Planowane są kolejne zadania związane z rewitalizacją założeń parkowych. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Urządzona zieleń powstanie też na nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie. W kolejnych latach możliwe jest też urządzenie nowego parku pomiędzy ulicami Rejewskiego i Akademicką.

Trochę zielonej historii

Park na Wzgórzu Dąbrowskiego zajmuje powierzchnię prawie 3 hektarów. Usytuowany jest między ulicami: Filarecką, Grudziądzką, Podgórną i Stromą, w obrębie osiedla Szwederowo. Założono go w roku 1832. Znajdował się na nim także niewielki cmentarz żydowski. W 2012 w parku otwarto Muzeum Wodociągów. Różnice wysokości terenu dochodzą na Wzgórzu Dąbrowskiego do 21 metrów. Natomiast zespół zieleni na Wzgórzu Wolności jako założenie parkowe powstał w latach 1911-1913, wykorzystując istniejący drzewostan naturalny oraz ciekawe ukształtowanie terenu. Początkowo założenie utrzymane było w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Jego obszar wynosił 7 ha. Na terenie zespołu (w części wschodniej) Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka. Masywna, kamienna budowla liczyła 25 m wysokości, a z jej najwyższego tarasu można było podziwiać panoramę miasta. Została ona w 1928 roku wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej w miejscu wyburzonej wieży urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

zdjęcie archiwalne

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

 

Reklama