Koniec majówki to nie koniec atrakcji

Magdalena Jabłońska
,

Przed nami ostatnie dni długiego weekendu. Nie wiesz jak je spędzić? Pospaceruj po urokliwych parkach i ogrodach Chełmna, zejdź do pokładów wspomnień o kopalni węgla brunatnego w Pile-Młyn i popłyń z artystycznym nurtem do stolicy Borów Tucholskich.

– Chełmno znamy jako miasto zakochanych, miasto gotyku ceglanego. Niegdyś otoczone zielenią winnic, dziś urozmaicone parkami z pięknym starodrzewem. Warto wybrać się na spacer po Starych Plantach i odkryć malownicze chełmińskie ogrody. Bory Tucholskie to z kolei Rezerwat Biosfery UNESCO – na każdym kroku czuje się tu harmonię współistnienia człowieka z naturą. Ich kopalniane dzieje mogą was nieco zaskoczyć. W Pile-Młyn wysłuchacie opowieści o kopalni Montania i śląsko-borowiackim mariażu. Natomiast na tucholskim rynku, w ‚Poczytalni nurtów artystycznych’ będzie okazja do tego by porozmawiać o zjawiskach zachodzących w kulturze i sztuce. W miłej atmosferze, niezobowiązująco, niestandardowo – mówi Agnieszka Kowalkowska z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Parki i ogrody to temat przewodni kolejnej wycieczki z cyklu „Spacerki po Chełmnie”. Doświadczony przewodnik poprowadzi tym razem zainteresowanych przez Stare i Nowe Planty oraz Park Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera. Po drodze oczywiście zahaczycie też o kilka zabytków.

Przez cały weekend można też odwiedzać Górniczą Wioskę, wieś tematyczną w Borach Tucholskich, gdzie można zwiedzić pozostałości jedynej podziemnej kopalni węgla brunatnego w Polsce północnej. Na miejscu czeka na was gra terenowa, poszukiwanie skarbów oraz smaki borowiackiej kuchni.

„Poczytalnia”, która pojawi się na rynku w Tucholi, to kreatywna poczekalnia, w której można usiąść, poczytać książkę lub gazetę, wypić kawę lub herbatę i porozmawiać. W trakcie wydarzenia zabrzmi muzyka na żywo, a na sztalugach zaprezentowane zostaną obrazy i fotografie młodych artystów.

Reklama