Koncert-widowisko „Romantyczna dusza”

Wiktoria Raczyńska
,

Przez dwa dni w Bydgoszczy, młodzi muzycy świętować będą Rok Stanisława Moniuszki śpiewając, grając i recytując najpiękniejsze i najbardziej znane dzieła tego kompozytora. Celem zadania jest popularyzacja twórczości Stanisława Moniuszki w połączeniu z integracją pokoleń i uczczeniem 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora „znanego-nieznanego” w kontekście historycznym XIX wieku.

Głównym wydarzeniem będzie koncert-widowisko „Romantyczna dusza” ukazujący twórczość i sylwetkę Stanisława Moniuszko w Filharmonii Pomorskiej 28 października.

Koncert odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i otrzyma szczególną oprawę artystyczną. Podczas spektaklu, muzycznego widowiska, młodzi polscy muzycy zaprezentują dzieła Stanisława Moniuszki: fragmenty „Widma”, czyli sceny liryczne na głosy solo, chór mieszany i orkiestrę, napisane przez Stanisława Moniuszkę przed 1859 rokiem (dokładna data powstania nieznana). Następnie muzycy wykonają Uwerturę „Bajka. Opowieść zimową” – dynamiczna narracja muzyczna, barwna instrumentacja, liczne kontrasty wyrazowe i – przede wszystkim – piękne, melodyjne tematy pozwolą odczuć słuchaczom bajeczną treść. Podczas koncertu w Filharmonii Pomorskiej wypromowany zostanie także nowo-skomponowany, specjalnie na tą okazję utwór, wyróżniający się nowoczesnymi środkami kompozytorskimi.

Następnie 29 października wieczorem, w zabytkowym Domu Polskim, odbędą się „Moniuszkowe Zaduszki – na skrzydłach pieśni” – wieczór, wypełniony muzyką Stanisława Moniuszki – zawierający „Śpiewniki domowe” wykonywane na żywo przez młodych artystów i zebranych gości.

Wieczór „Moniuszkowe Zaduszki” to wielopokoleniowe spotkanie: spotkanie młodych artystów z ich mistrzami, spotkanie z muzyką Stanisława Moniuszki, w szczególności z twórczością „Domowych Śpiewników”. Przy tworzeniu pieśni, a pisał je Moniuszko zarówno w wieku młodzieńczym, jak i ku końcowi życia, przyświecała mu określona idea. Pragnął dać społeczeństwu polskiemu pieśni narodowe, polskie, które mogłyby zająć ważne miejsce w życiu codziennym Polaków, usuwając na bok importowaną tandetę. Kiedy zebrała się już spora garść pieśni, umyślił Moniuszko wydawać je w zeszytach pod ogólnym tytułem: „Śpiewnik domowy”. Nazwa tego zbioru wymownie świadczy o powziętym zamiarze: mają to być pieśni do użytku domowego, przeznaczone dla każdego, na różne okoliczności codziennego życia. Mają też odpowiadać różnorakim nastrojom i potrzebom serca, dlatego uderza tak bogata ich różnorodność. Zebrani wysłuchają wybranych pieśni z zeszytów domowych a także sami włączą się na żywo wykonując razem utwory. Podczas wieczoru wykonana zostanie także Msza a-moll Stanisława Moniuszki.

Wykonawcami będą uczniowie oraz pedagodzy wydziału wokalnego im. Felicji Krysiewicz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

materiały nadesłane: Joanna Derenda-Łukasik, rzecznik Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy

Reklama