Komunikacja miejska po konsultacjach

Magdalena Jabłońska
,

Nowe bilety czasowe i model zakładający bilety czasowe i pozostawienie funkcjonującego biletu jednorazowego – to najważniejsze wnioski z konsultacji społecznych. Przez cały marzec urzędnicy ratusza pytali bydgoszczan czego oczekują od nowoczesnej komunikacji miejskiej. Wszystko po to, by mieszkańcy przesiedli się na autobus i tramwaj.

Jakie bilety czasowe w komunikacji miejskiej?

Teraz mieszkańcy mogą korzystać z biletów jednorazowych – normalnych i ulgowych – oraz biletów czasowych godzinnych, dobowych, pięciodobowych oraz jednodniowych rodzinnych. Wyniki konsultacji nie pozostawiają wątpliwości – mieszkańcy w zdecydowanej większości są za wprowadzeniem nowych biletów czasowych. Bydgoszczanie opowiedzieli się za modelem, który polega na wprowadzeniu biletów czasowych oraz pozostawieniu funkcjonującego biletu jednorazowego (jednoprzejazdowego). W sumie swoją opinią podzieliło się blisko 2,5 tysiąca mieszkańców, którzy zgłosili dodatkowo prawie 600 szczegółowych uwag. Dokładne informacje, w tym raport z konsultacji, można znaleźć tutaj.

Jak wyglądały konsultacje społeczne?

Mieszkańcy mogli wypełnić zarówno ankietę internetowo jak i papierowo. Można było również skorzystać z opcji wypełnienia ankiety z pomocą przedstawicieli Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego, którzy przez cały czas trwania konsultacji cyklicznie pojawiali się w wielu punktach miasta – na rondach: Kujawskim, Jagiellonów, Fordońskim, Toruńskim, Grunwaldzkim oraz ulicy Mostowej, Fordońskiej. Mieszkańcy mogli też zgłaszać swoje uwagi w Mobilnym Punkcie Konsultacyjnym – zabytkowym autobusie Mercedes e305, który odwiedzał bydgoskie osiedla.

Co dalej?

Teraz, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, rozpoczną się prace nad przygotowaniem konkretnych propozycji zmian. W proces będą zaangażowane organizacje pozarządowe zajmujące się wspieraniem transportu publicznego. Głównym celem wprowadzenia nowej oferty biletowej jest zachęcenie mieszkańców oraz sąsiadów z okolicznych gmin do korzystania z transportu publicznego. Dobrze dopasowana oferta może przyczynić się do pozostawienia swoich samochodów w domach, by przesiąść się na ekologiczny tramwaj oraz autobus.

Ważne liczby

Łączna ilość osób, które wzięły udział w konsultacjach – 2 423
Łączna ilość dodatkowych zgłoszonych uwag – 582

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama