Komplet solistów na barce Lemara

Tomasz Welcz
,

Pierwszą premierą – już 18 października – w nowym sezonie artystycznym Opery Nova będzie „Rigoletto” Giuseppe Verdiego w reżyserii Natalii Babińskiej. – Od lat prowadziliśmy rozmowy z wieloma reżyserami na temat zrobienia tej najbardziej znanej opery Verdiego, ale jakoś nikt się chciał się tego podjąć. Natalia Babińska, kiedy usłyszała „Rigoletto”, wpadła w euforię – zdradza Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.

Natalia Babińska jest już dobrze znana bydgoskim melomanom. Reżyserowała w Operze Nova „Halkę”, która uznawana jest za jedną z najlepszych inscenizacji, jakie były wystawiane na polskich scenach operowych.

– Dobrała sobie znakomite grono realizatorów. Diana Marszałek, robiła już scenografię, na przykład, do „Zniewolonego umysłu” i do „Halki”. Pojawia się też nowa osoba, Martyna Kander, która jest autorką kostiumów do spektaklu i jestem pod wrażeniem jej inwencji. Kierownictwa muzycznego podjąłem się sam, a choreografię przygotuje Jakub Lewandowski, który też po raz pierwszy będzie pracował z naszym zespołem – mówi Maciej Figas.

Sprzedaż biletów na „Rigoletto” już się rozpoczęła.

Opera Nova zainauguruje sezon artystyczny już w najbliższą sobotę, 6 września, koncertem promenadowym. – To dość niezwykły koncert, przynajmniej z naszego punktu widzenia, bo zabiegaliśmy o jego organizację, gdy prezydentem Bydgoszczy był jeszcze pan Konstanty Dombrowicz. Ale dopiero teraz udało się go zrealizować – mówi dyrektor Figas.

Na barce Lemara, która zacumuje przy amfiteatrze, pojawią się niemal wszyscy soliści Opery Nova. – Dla nas to duże wyzwanie, bo musimy pomieścić na barce naprawdę rozbudowany zespół orkiestrowy, który jest nam niezbędny do akompaniamentu wybranych przez nas utworów. A więc jest to trochę operetki, trochę opery, trochę musicalu i trochę piosenek pop. Są to utwory znane doskonale tym, którzy uczestniczą w naszych koncertach sylwestrowych – mówi Maciej Figas.

Początek koncertu o godzinie 19, wstęp wolny.

Jakie inne plany ma na tegoroczny sezon Opera Nova? – Wszystkich niespodzianek nie zdradzę, część pewnie przyniesie samo życie. Jeśli chodzi o koncerty sylwestrowe, to mogę powiedzieć, że poprowadzi je Andrzej Poniedzielski – dodaje Maciej Figas.

Reklama