Komary w warsztacie

Wiktoria Raczyńska
,

To nie lada wyzwanie zgromadzić w jednym miejscu 11 motorowerów Romet produkowanych w Bydgoskich Zakładach Rowerowych. Udało się to muzealnikom z Exploseum – jednego z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawa zaaranżowana jest na warsztat motoryzacyjny, gdzie serwisowane są motorowery. Wystawę można odwiedzić podczas Bydgoskiej Nocy Muzealnej organizowanej podczas Steru na Bydgoszcz.

W skład ekspozycji wchodzą następujące modele oraz typy: Komar 230, 231 2338, 2352; Pony M1, M2; Pegaz, Kadet 110 Automatic, Ogar 205, Chart 210 oraz wersja eksportowa Komara 232 – Mofa Condor 25.

To jednak nie koniec atrakcji, jakie czekają na zwiedzających. Na wystawie „KOMAR w warsztacie – motorowery Romet” pojawiły się również tablice z podstawowymi danymi technicznymi poszczególnych modeli i typów oraz charakterystyczne tablice bhp z hasłami znanymi z zakładów funkcjonujących w PRL-u. Chronologiczny układ pozwala na bliższe poznanie myśli technologicznej bydgoskich motorowerów. Z kolei elementy stanowiące wyposażenie warsztatu takie jak: klucze płaskie, imadła czy centrownica nadają ekspozycji niesamowitego klimatu.

Dziewięć z jedenastu obiektów znajdujących się na wystawie zostało zakupionych w 2018 roku dzięki środkom pozyskanym z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawę można obejrzeć w Exploseum – ul. Alfreda Nobla, 85-862 Bydgoszcz, w dniach od 22 maja 2019 do 31 marca 2020.

zdjęcie: Andrzej Borsuk

materiały nadesłane: Katarzyna Boruta, MOB

Reklama