Kolekcja motorowerów z Rometu powiększa się

Wiktoria Raczyńska
,

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zakupiło dziewięć motorowerów wyprodukowanych w latach XX w Bydgoskich Zakładach Rowerowych Romet.

W kolekcji znalazły się takie modele jak: Komar typ MR230 (na zdjęciu), MR231, MR 2338 i MR2352, Pegaz, Kadet „motorynka” Pony M1 i M2, oraz Chart. Te modele jednośladów, będące jednymi z najważniejszych typów motorowerów produkowanych w całej historii „Rometu”, znacząco wzbogacą muzealną kolekcję.

Obecnie w Exploseum prezentowana jest wystawa „Rower po bydgosku”, ukazująca historię największej polskiej firmy rowerowej zlokalizowanej w naszym mieście. Ekspozycja dostępna jest do 31 marca 2019 roku w Exploseum, przy ul. Alfreda Nobla, w Bydgoszczy.

Muzeum prowadzi również  akcję „Rower w muzeum”. Każdy posiadacz zabytkowego roweru może przekazać go do zbiorów, a później podziwiać go na wystawie pośród innych eksponatów. Muzeum chętnie przyjmie rowery Romet, a także wszelkie przedmioty związane z bydgoskimi zakładami (katalogi reklamowe, zdjęcia, przedmioty okolicznościowe itp.).

zdjęcie: Andrzej Borsuk

materiały nadesłane: Adrianna Adamska, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Reklama