Kolejne miliony na rewitalizację Młyna Rothera

Magdalena Jabłońska
,

Miasto zdobyło 10,5 mln zł na rewitalizację Młyna Rothera na Wyspie Młyńskiej. Unijne środki trafią do Bydgoszczy w wyniku konkursu, w którym oceniane były projekty najlepiej służące rozwojowi infrastruktury turystycznej w województwie. Wcześniej pozyskano na ten cel ponad 15 mln zł na rewitalizację spichrza zbożowego, również w drodze konkursowej.

– To bardzo dobra wiadomość dla Bydgoszczy – mówi prezydent Rafał Bruski. – Kolejna instytucja oceniająca nasz pomysł na rewitalizację potwierdza, że to doskonale przygotowana inwestycja, która ma znaczenie dla rozwoju turystyki nie tylko w mieście, ale w całym regionie. Wcześniej w drodze konkursu zdobyliśmy 15 mln zł na rewitalizację spichrza zbożowego.

Bydgoski projekt, na który trafi kolejna pula unijnych środków polega na przekształceniu Młyna Rothera na cele kulturalno-turystyczne. W budynku zlokalizowana będzie część „Ogrodów wody”. W jego przestrzeniach powstaną między innymi multimedialne instalacje pokazujące zagadnienia związane z właściwościami i wykorzystaniem wody, środowiskiem naszych rzek i laboratoria umożliwiające prowadzenie doświadczeń z wodą w różnych stanach skupienia.

Gmach młyna ma pełnić też funkcję głównego wejścia do całego kompleksu składającego się również ze spichrzy zbożowego i mącznego. W budynku przewidziano również urządzenie na dachu punktu widokowego. Młyn stanie się główną atrakcją na bydgoskim Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, łączącego historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą. Nowo powstałe przestrzenie wystawiennicze udostępnione będą różnym instytucjom z obszaru kultury i nauki oraz przemysłów kreatywnych.

Rewitalizacja budynków Młyna Rothera i spichrzy obok budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Astoria” to największa inwestycja budowlana w historii Bydgoszczy. Wartość prac to ponad 92 mln zł. Dzięki tym środkom zabytkowy gmach znów ma tętnić życiem i współgrać z odnowioną Wyspą Młyńską.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama